Kompleks Jugowice Górne

Jednym z placów budowy prowadzonej w czasie II wojny światowej w ramach realizacji programu budowy „Riese” był tzw. obecnie: kompleks Jugowice Górne, określany niekiedy jako kompleks Jawornik. Jest to bardzo ciekawy plac budowy, niezwykle enigmatyczny. Co o nim powszechnie wiadomo? Poza ogólnie znanymi faktami dotyczącymi tego co widoczne jest w terenie, wiadomo niewiele. W internecie roi się od zdjęć i filmów zrobionych przez weekendowych Januszy, którzy kręcą się po tamtejszych sztolniach z aparatem i kamerą dla zabicia czasu. Gdyby tak zapytać ich np. jakie firmy podwykonawcze budowały ten kompleks, to usłyszelibyście beee i meeee… To oczywiście najbardziej proste pytanie. Można zadać trudniejsze, ale wtedy odpowiedź będzie brzmiała tak: „…………………………..”.

Co jeszcze wiadomo? Wiadomo, że tamtejsze sztolnie (wszystkie bez wyjątku) były po wojnie drożne przez długi czas i zostały wówczas zinwentaryzowane przez WP, a po upływie dalszego okresu czasu, niektóre z nich stały się niedrożne. Później były odkopywane przez różnych „pierwszych odkrywców”, itd. Podobnie rzecz ma się z infrastrukturą na powierzchni. Przeznaczono ją po wojnie na tzw. „odzysk” materiałów budowlanych. To co obecnie widać w terenie, to jej resztki, po których grasują przyjezdni weekendowi eksploratorzy w podeszłym wieku. ONI też raczej za wiele nie kumają, jedynie tyle co im się uda jeden od drugiego wyciągnąć..

Betonowa ściana, która obecnie nie istnieje. Fot. Paweł Jeżewski

Tak więc ogólna wiedza o tym kompleksie budowy jest mizerna. Co wiadomo o nim ludziom, którzy temat badają dogłębnie i profesjonalnie, choć niezawodowo oczywiście? Rozmawiałem z dwoma kolegami, którzy poświęcili sporo czasu na poznanie tego kompleksu budowy i przyznaję, że ich wiedza na jego temat jest zaskakująca. Gdy pokazali mi np. „trofea” , które przy pomocy detektorów metali można tam w okolicy znaleźć to aż oczy przecierałem z niedowierzania. Zaskakujące są również inne fakty, które udało im się w toku różnych badań i eksploracji tam ustalić. Czy tą wiedzę kiedyś opublikują? Niestety z tego co wiem, to na 100% tak się nie stanie. A szkoda.

Autor: Paweł Jeżewski | 8 komentarzy