Sekrety kompleksu „Osówka”

complex_osowka_-_rieseSporo już wiem, na temat kompleksu „Osówka”. Pisząc to, nie mam na myśli tego, co jest powszechnie znane i dostępne. Sęk w tym, co zrobić z wiedzą, którą się ma, a której nie mają inni ? Jeżeli kwestia dotyczy kilku wykopanych dołków i wybudowanych żelbetowych murków, to nie ma żadnej tajemnicy. Gdyby Osówka kryła jakieś nieznane podziemia, to jest nad czym się zastanowić. Jako że mój blog jest ogólnie dostępny do czytania dla wszystkich, więc zapodam kilka wskazówek, żeby każdy mógł poczytać tu co mam do powiedzenia, i trochę podumał (bo nie mam zamiaru podawać wszystkiego na tacy).

1 Wiadomo, że w Osówce są trzy sztolnie (szykowano miejsce do drążenia czwartej sztolni). Wloty do tych sztolni znajdują się na jednakowej wysokości (tak jak ma to miejsce np. na Soboniu, w Rzeczce, we Włodarzu itd.). Różnie też są od siebie oddalone (!) .Wysokość każdego wlotu jest zróżnicowana, odpowiednio: 608, 595, 569 m n.p.m. Jeżeli chodzi o sztolnie nr 1, pozornie wszystko jest jasne, ale w rzeczywistości, jest wcale tak nie jest. To według mnie bardzo zagadkowa sztolnia, z wielu powodów.

111Sztolnia nr 2, nie wiadomo jaką ma całkowitą długość, nie wiadomo co kryję się za zawałem, który blokuje w niej dostęp do przodka. Jednak jestem niemal pewny, że sztolnia ta była drążona przez osobną ekipę (firmę). Kwestia kiedy ta ekipa rozpoczęła w tym miejscu prace..

Sztolnia nr 3 – jej zagadka została już rozwiązana. Nie zostało to podane do publicznej wiadomości całościowo, ale co nieco kiedyś pisałem na jednym forum, kilka lat temu, gdy jeszcze czytałem i pisałem na forach. a1

Jest jeszcze szyb prowadzący z powierzchni do wnętrza zespołu podziemi znajdujących się na poziomie do którego prowadzi sztolnia nr 1. Czy sztolnia nr 2 ma z tym szybem jakikolwiek związek ?

Jeżeli ktoś znajdzie odpowiedzi, na powyższe kwestie to jest w domciu. Ja więcej nie powiem, a wiem..

Autor: Paweł Jeżewski | 1 komentarz