Ranking eksploracyjny 2014

img_0015Zbliża się koniec roku 2014 i nie wydaje mi się żeby przez tak krótki czas jaki pozostał do jego zakończenia jakaś grupa eksploracyjna dokonała nowego odkrycia w „Riese”. Dlatego już w tej chwili pokuszę się o ranking eksploracyjny podsumowujący ten rok. Do rankingu biorę przede wszystkim pod uwagę znane grupy eksploracyjne oraz badaczy wszelakich również mniej lub bardziej jawnie działających w „Riese” . Przypomnę, że ranking jest 100% mój i ułożyłem go obiektywnie, bez sentymentów, bez żadnych uprzedzeń, to jest mój punkt widzenia oraz podsumowanie i ocena tego co działo się eksploracyjnie w „Riese” w 2014 roku (poprzednio był ranking eksploracyjny podsumowujący rok 2013). Dodam, że nie uwzględniam w nim siebie i kolegów z którymi prowadzę badania w Górach Sowich tylko dlatego, że chcę zachować całkowitą bezstronność.

Poniżej mój ranking eksploracyjny 2014:

1. Romuald Owczarek – badacz archiwalny, absolutny numer jeden na mojej liście. Uplasowałem go na tym miejscu bo opublikował w 2014 roku w książce pt. Zagłada „Riese” wyniki swoich wieloletnich poszukiwań, które prowadził m.in. w archiwach niemieckich. Owczarek dotarł do nowych nieznanych do tej pory faktów ad. budowy „Olbrzyma”. Warto nadmienić, że bez tej publikacji wielu pasjonatów dalej było by ze swoją wiedzą o „Riese”, w lesie.

2. Dolnośląskie Towarzystwo Historyczne – za prowadzenie owocnych badań w Zamku Książ. Życzę dalszych sukcesów ! (polecam ich stronę gdzie można poczytać i sporo nowych ciekawych informacji się dowiedzieć: http://dth.org.pl/ ).

3. SGP – ponoć odkopali trochę złomu (torowisko ?) w Osówce. Niestety wszelakie „magnesy” robią to na co dzień (kable, pręty, obudowy, tory,,itd.), oczywiście się tym nie chwalą, tylko tną i.. i to jest smutne, bo dla nas badaczy są to ważne fanty historyczne, drobne elementy układanki, o których się już nigdy nie dowiemy. Dzięki jednak SGP wiemy, że torowisko gdzieś tam się jednak w Osówce uchowało. Brawo ! rewelacyjne odkrycie…

4. Dariusz Garba – za przedstawienie na festiwalu tajemnic w Zamku Książ tego co już było wcześniej znane i oczywiste. Jeszcze specjalne wyróżnienie za to, że podał informacje na temat zawartości sztolni w której nigdy nie był. A nie był bo jak stwierdził „to jest bardzo niebezpieczne” (cyt. 16:22 s. filmu http://tagen.tv/vod/2014/08/fhqu-riese-skalna-twierdza-hitlera/ ).

5. Jerzy Cera – za puste obietnice wydania książki w 2014, które złożył fanom eksploracji podczas spotkania w bibliotece w Wałbrzychu i potwierdził je w studio na filmie (patrz. od. 57:20 sek. filmu http://tagen.tv/vod/2014/03/poszukiwacze-i-poszukiwania/ ).

6. SDGB – za znalezienie starego poniemieckiego.. szaletu ? Jest to odkrycie (patrz.. 25:28 filmu http://tagen.tv/vod/2014/08/eksploracyjne-puzzle/) ciekawe wbrew pozorom i na pewno warte uwagi. Mnie się podoba, niestety to nie jest „Riese” dlatego niska pozycja w moim rankingu. Życzę dalszych sukcesów (oby w „riese”).

7. GSKlin – za aktywność eksploracyjną w 2014…

8. SGE – ………………….

9. „Partyzantka eksploracyjna” (wg. mojego nazewnictwa), czyli szabrowniki, „kopacze”, itp. Dlaczego na dnie rankingu ? a gdzie indziej można uplasować przykładowo zawodnika chowającego się anonimowo w internecie na darmowym blogu, który za dorobek życia ma wykrywacz metali (jednocześnie narzędzie pracy..). Taki dziad, który poza żebraniem internetowym umie jedynie komentować innych znanych poszukiwaczy. Ci w odróżnieniu mają czym się chwalić (publikacje, dokonania), zaś taki to jedynie głodnym OKI-em rozgląda się co rusz za wykopaniem jakiegoś złomu i sprzedaniem go, żeby mieć się za co napić siarczystego wina.. Gdyby zapytać co dokonał w eksploracji to na 100% powie „wiem ale nie powiem” – takie są właśnie „magnesy wszelakie” z „Riese”. Chodzą po terenie, zbierają puszki, wykopują jakieś metalowe pozostałości po podkładach kolejek wąskotorowych, jakieś łuski, kapsle, następnie stoją w cieniu i piją za to tanie wino. Ostatnie miejsce w rankingu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz