Tajemnicza Grzmiąca

Studzienka rewizyjna w Grzmiącej (fot. Paweł Jeżewski)

Studzienka rewizyjna w Grzmiącej (fot. Paweł Jeżewski)

Grzmiąca jest zagadkowa. Mało się o niej mówi, a faktem jest, że istniał tam odcinek robót realizowany w ramach programu budowy „Riese”. Nie wiadomo w jakim stopniu został zrealizowany. Wiadomo natomiast, że znajduje się tam przepływowy zbiornik wody (z systemem jej oczyszczania) działający na zasadzie wieży ciśnień, tak samo jak zbiorniki na wodę budowane w Górach Sowich oraz system studzienek. Jest jeszcze jedna analogia.. Otóż w ramach programu budowy „Riese” ukończono w Górach Sowich tylko jeden zbiornik na wodę, który funkcjonował. To był zbiornik we Włodarzu. Ponadto we Włodarzu widzimy obiekty do których wodę z tego zbiornika doprowadzano. Zbiornik wody w Grzmiącej również został ukończony i funkcjonował, ale.. nie widać tam żadnej infrastruktury zbudowanej w czasie II wojny światowej do której ta woda mogłaby być kierowana. W takim razie, gdzie ją użyto ?
JA przed zbiornikiem na wodę we Włodarzu

JA przed zbiornikiem na wodę we Włodarzu

Ostatni raz byłem w Grzmiącej w 2014 roku, po udokumentowanej eksploracji, którą dokonałem tam z kolegami, w temacie zapadła cisza. Jednak nie taka całkowita, ponieważ doszły do mnie słuchy, że po ukazaniu się książki pt. Zagłada „Riese”, naszymi śladami do Grzmiącej ruszyli „prawdziwi eksperci”, którzy – jak to w polskiej eksploracji bywa – dawno już o Grzmiącej „wiedzieli” (pewnie jeszcze przed Niemcami..).

Kolega nie tak dawno zasugerował mi, że Grzmiąca może mieć związek ze znaną z literatury historią Pani Ani Gwiazdy. Możliwe, że tak, ale nie wnikam w to póki co, ponieważ mam ciekawszy temat, który pomału od pewnego czasu badam z kolegami (temat do tej pory przez nikogo nie ruszany). Grzmiąca jest intrygująca, bardzo zagadkowa i warto się nią zająć -kieruję to do tych, którzy mają olej w głowie bo tylko tacy mogą coś tam wskórać. Reszta wróci na tarczy.. Może nawet bardziej zagadkowa niż znane place budów w Górach Sowich w których „nic nie zbudowano”.

Autor: Paweł Jeżewski

2 odpowiedzi na „Tajemnicza Grzmiąca

  1. ZŁY pisze:

    Grzmiąca jest gorąca! Mieszkam w okolicy i widzę jak co pewien czas kręcą się tam różni eksploratorzy, zwykle z Głuszycy. Jeden z nich wygląda jak Jaś Fasola, może Pan zna ? Tych zbiorników (my na nie mówmy bunkry) jest więcej w kierunku na Czechy.

    • Paweł Jeżewski pisze:

      Grzmiącą odłożyliśmy ad-acta. Nie przeszkadza mi to, że tam się teraz kręcą eksploratorzy wszelacy. Mamy inne tematy. Jest np. takie jedno miejsce w Górach Sowich, które gdybym wskazał to podejrzewam, że nie minąłby tydzień jak posypałyby się zgłoszenia. Dlatego oczywiście znając realia na pewno tego nie zrobię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *