Tajemnicza Grzmiąca

Studzienka rewizyjna w Grzmiącej (fot. Paweł Jeżewski)

Studzienka rewizyjna w Grzmiącej (fot. Paweł Jeżewski)

Grzmiąca jest zagadkowa. Mało się o niej mówi, a faktem jest, że istniał tam odcinek robót realizowany w ramach programu budowy „Riese”. Nie wiadomo w jakim stopniu został zrealizowany. Wiadomo natomiast, że znajduje się tam przepływowy zbiornik wody (z systemem jej oczyszczania) działający na zasadzie wieży ciśnień, tak samo jak zbiorniki na wodę budowane w Górach Sowich oraz system studzienek. Jest jeszcze jedna analogia.. Otóż w ramach programu budowy „Riese” ukończono w Górach Sowich tylko jeden zbiornik na wodę, który funkcjonował. To był zbiornik we Włodarzu. Ponadto we Włodarzu widzimy obiekty do których wodę z tego zbiornika doprowadzano. Zbiornik wody w Grzmiącej również został ukończony i funkcjonował, ale.. nie widać tam żadnej infrastruktury zbudowanej w czasie II wojny światowej do której ta woda mogłaby być kierowana. W takim razie, gdzie ją użyto ?
JA przed zbiornikiem na wodę we Włodarzu

JA przed zbiornikiem na wodę we Włodarzu

Ostatni raz byłem w Grzmiącej w 2014 roku, po udokumentowanej eksploracji, którą dokonałem tam z kolegami, w temacie zapadła cisza. Jednak nie taka całkowita, ponieważ doszły do mnie słuchy, że po ukazaniu się książki pt. Zagłada „Riese”, naszymi śladami do Grzmiącej ruszyli „prawdziwi eksperci”, którzy – jak to w polskiej eksploracji bywa – dawno już o Grzmiącej „wiedzieli” (pewnie jeszcze przed Niemcami..).

Kolega nie tak dawno zasugerował mi, że Grzmiąca może mieć związek ze znaną z literatury historią Pani Ani Gwiazdy. Możliwe, że tak, ale nie wnikam w to póki co, ponieważ mam ciekawszy temat, który pomału od pewnego czasu badam z kolegami (temat do tej pory przez nikogo nie ruszany). Grzmiąca jest intrygująca, bardzo zagadkowa i warto się nią zająć -kieruję to do tych, którzy mają olej w głowie bo tylko tacy mogą coś tam wskórać. Reszta wróci na tarczy.. Może nawet bardziej zagadkowa niż znane place budów w Górach Sowich w których „nic nie zbudowano”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Tajemnicza Grzmiąca

  1. ZŁY pisze:

    Grzmiąca jest gorąca! Mieszkam w okolicy i widzę jak co pewien czas kręcą się tam różni eksploratorzy, zwykle z Głuszycy. Jeden z nich wygląda jak Jaś Fasola, może Pan zna ? Tych zbiorników (my na nie mówmy bunkry) jest więcej w kierunku na Czechy.

    • Paweł Jeżewski pisze:

      Grzmiącą odłożyliśmy ad-acta. Nie przeszkadza mi to, że tam się teraz kręcą eksploratorzy wszelacy. Mamy inne tematy. Jest np. takie jedno miejsce w Górach Sowich, które gdybym wskazał to podejrzewam, że nie minąłby tydzień jak posypałyby się zgłoszenia. Dlatego oczywiście znając realia na pewno tego nie zrobię.

Dodaj komentarz