Nowa Ruda II c.d. 2.

Prace nad książką pt. Nowa Ruda w okresie II wojny światowej – wydanie II rozszerzone, nabierają tempa. Robi się coraz ciekawiej bo wiedzę mam już dużo większą niż w 2018 r. (gdy powstało wydanie pierwsze tej książki). Historia tego miasta jest szalenie ciekawa i bardzo zaskakująca, ale nie łatwa jeśli chodzi o dogłębne zbadanie i ustalenie faktów. Nikt tego wcześniej nie zrobił, moje wydanie z 2018 r. było pozycją pionierską. Wydanie II będzie rozszerzone o nieznane i niepublikowane do tej pory fakty. Dlatego, książka ukaże się w sprzedaży dopiero w 2022 r., ponieważ dużo pracy jeszcze przede mną. Póki co dla czytelników bloga i tych którzy czekają na tą książkę, mam kolejną zagadkę związaną z Nową Rudą. Z lewej strony zdjęcie budynku. Kto odgadnie co mieściło się w nim w okresie II wojny światowej?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na Nowa Ruda II c.d. 2.

 1. Znaki pisze:

  kto pyta nie błądzi …
  Kobiecy Obóz Służby Pracy Rzeszy nr 3/51
  pozdrawiam @WW

 2. tomipol1 pisze:

  I Andrzej znowu zaskoczył wszystkich 🙂 Chociaż zagadka była mega łatwa. Świadczy to także o tym że mieszkańcy Nowej Rudy nie znają historii miasta 🙁 A pytanie jest o tyle łatwe że są nawet widokówki z opisem budynku. Co do numeru Andrzej ma rację był to RADwJ-Lager 13/51 Podlegający pod zespół V Pomer-West. Dwie ciekawostki to to że oddział noworudzki został wydzielony z RADwJ-Lager 3/51 Langenbielau. Oraz to że V Pomer-West były to obozy podległe pod lotnictwo.

 3. Mckornik pisze:

  Ciekawie się zapowiada. A tu ten obóz https://polska-org.pl/4373810,foto.html?idEntity=5721081 choć numeracji nie podano i teraz jest dyskusyjna.

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Tomek już wie jaki miał numer R.A.D. Lager in Neurode bo mu go podałem w sms-sie. Z oryginalnymi dokumentami archiwalnymi urzędowymi się nie dyskutuje. A ten internetowy wykaz obozów R.A.D. na którym widnieje numer 13/51 jako R.A.D. w Neurode to jakiś dziwoląg. Być może to jest wynik jakiegoś zaszeregowania w pierwszej fazie tworzenia tego obozu jako podobóz Bielawy. Później R.A.D. w Nowej Rudzie był odrębnym obozem i miał swój niezależny numer, który pokaże na dokumentach archiwalnych w mojej nowej książce.

 4. tomipol1 pisze:

  Dokładnie Myślę że dalszy temat numeracji obozu będziemy wyjaśniać poza forum 🙂 Jak najbardziej jest możliwe że numer był przypisany na początku wydzielenia z Bielawy. Jednak jak też mówiłem pozostają też jakieś niewiadome:) Zobaczymy co przyjdzie w tym temacie z zachodu :):) No i najważniejsze będzie zebrać jak najwięcej dokumentów.

Dodaj komentarz