Książka – recenzje / opinie

Moi drodzy Czytelnicy. Miło mi poinformować, że na tu na bloga została nadesłana pierwsza recenzja mojej najnowszej książki. Recenzję nadesłał Rafał – RUBENGRUBEN. Poniżej recenzja:

Witam. Właśnie jestem po przeczytaniu książki pod tytułem Nowa Ruda w okresie drugiej wojny światowej. Wydanie drugie. Autora P. Jeżewskiego. Po pierwsze, dlaczego sięgnąłem po tę książkę. A no dla tego, bo jestem Noworudzianinem i książka opowiada o mojej miejscowości to, co działo się za czasów drugiej wojny światowej, to co zostało po niej i co stało się z wcześniejszymi mieszkańcami narodowości niemieckiej, jak i po wojennej polskiej narodowości, która się tu osiedliła. Również bardzo oczekiwałem na tę książkę, ponieważ jestem zapalonym historykiem regionalistom zagłębia węglowego noworudzkich kopalń. A w książce pana P. Jeżewskiego jest obszerny rozdział drugi poświęcony kopalni w Nowej Rudzie Neuroder Kochlen und Thonwerke po polsku Noworudzkie zakłady węgla i gliny… Jest tam szczegółowo opisane, jakie zmiany gospodarcze kopalnia prowadziła, jakie problemy finansowe miewała i jak z nich wychodziła. Jakie siły przymusowe roboczej pracy posiadała w jeńcach wojennych i politycznych . W jakich warunkach pracowali, gdzie mieszkali.Co robiły gdzie i w jakim celu w Neurode Nowej Rudzie a dokładniej w Noworudzkiej kopalni. Takie organizacje jak N.S.D.A.P Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników na której czele stal sam Fuhrer Adolf Hitler czy Niemiecka jednostka wojskowa trzeciej rzeszy o nazwie Wermacht.A wszystko to autor książki poprzedza autentycznymi i wiarygodnymi faktami w postaci wszelakich dokumentów map oraz planów. Mało tego niektóre z nich są pierwszy raz publikowane i nawet dla mnie znawcy kopalni nie znane a zarazem wielka miła niespodzianka. A takich niespodzianek o nowych faktach czytelników tej książki czeka wiele. Nie tylko w temacie samej kopalni, ale w choćby nawet szkoły Hitler Jugend, wszelakim przemyśle i co na tamten okres ważne przemyśle zbrojeniowym i różnych innych ciekawostek samego miasta Neurode. Bardzo ciekawy jest też rozdział ostatni, czyli czwarty okres po wojenny. To ciężkie lata jak i dla samych wysiedleńców i nowo przybyłych. Książkę chciałbym też polecić wszystkim znawcom śmiem powiedzieć największej trwającej po dziś dzień tajemnicy drugiej wojny światowej. A w szczególności jej końcowych lat. Tematu zwanego RIESE olbrzym w górach sowich. W szczególności rozdział trzeci oraz drugi bym polecił. Można dowiedzieć się paru nowych szczegółów, a i wiele można sobie na własny sposób powiązać. To już zostawiam do własnej interpretacji, ale inspiracje do tego jak i fakty są zawarte w tej książce.Osobiście gorąco polecam książkę Nowa Ruda w okresie drugiej wojny światowej wydanie drugie rozszerzone i uzupełnione autora P. Jeżewskiego. Książka bardzo ciekawa z dużą ilością ciekawych tematów , ani na chwile nie czułem znudzenia. Jest w niej masa autentycznych tematów poparta faktami w postaci dokumentów, map, planów itp. nawet takich faktów które pojawiły się pierwszy raz.

Serdecznie pozdrawiam autora Książki. Brawo ty i oby tak dalej.
Rafal Rubengruben

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Książka – recenzje / opinie

  1. Pirx pisze:

    Ciężko dla czytelnika napisana ta recenzja się …może to czepiactwo, ale naprawdę bolą zęby czytając: „(…) czy Niemiecka jednostka wojskowa trzeciej rzeszy o nazwie Wermacht”

    • Paweł Jeżewski pisze:

      Napisał jak umiał najlepiej, a ja dla uczciwości zostawiłem oryginalną jego pisownię. Ogólnie książka zbiera dużo pozytywnych opinii wśród Czytelników (z kim bym nie rozmawiał, kto już czytał, to chwali). Czekam na kolejne recenzje.

Dodaj komentarz