Pytania o „Riese” c.d.

Zebrałem fundamentalne najczęściej zadawane mi pytania o program budowy „Riese” na Śląsku realizowany w latach 1943-45, w odniesieniu do rzeczywistości. Z przyjemnością na nie odpowiem, tym razem w nieco innej formie niż dotychczas. A więc wpierw pytanie/zagadnienie (Wasze), a następnie moja odpowiedź czy PRAWDA to czy FAŁSZ, za każdym razem z krótkim uzasadnieniem:
—>

„Riese” jest największym projektem militarno-budowlanym III Rzeczy.

Tylko w wizjach planistycznych Schmelchera, realnie było inaczej. Podejrzewam, że gdybym zobaczył ostateczny okrojony plan budowy „OLBRZYMA” przywieziony do Jedliny Zdroju we wrześniu 1944 roku to parsknąłbym śmiechem.

W „Riese” nie zbudowano nic co miało by jakąś funkcjonalną całość.

PRAWDA. Gdyby nie fakt, że przy tej budowie umęczono wielu ludzi zmuszonych do niewolniczej pracy, to powiedział bym, że „Riese” jest … śmiechu warte. Mamy tam jedynie kilka niedokończonych podziemnych korytarzy w fazie surowych sztolni oraz sypiące się betonowe zaczątki budynków, które miały tam dopiero powstać, ale nigdy nie powstały.

„Riese” jest tajemnicze.

FAŁSZ, często używany do celów komercyjnych (książki, trasy turystyczne, programy telewizyjne, itp.). Powiem tylko, że nie trzeba wybierać się w teren, żeby zobaczyć na jakim etapie ta budowa została przerwana, wystarczy na trzeźwo pooglądać zdjęcia w internecie. Poza tym losy budowy „Riese” zostały dokładnie zbadane (dokumentalnie) i opisane w najnowszych ogólnodostępnych publikacjach. Inaczej mówiąc w „Riese” nie ma niczego co można by dzisiaj uczciwie nazwać „tajemnicą”.

Są ludzie, którzy żyją lub dodatkowo utrzymują się z „Riese”.

To jest żałosne, ale taka jest PRAWDA.

Góry Sowie są ładne i tajemnicze.

Wg. mnie to FAŁSZ (komercyjny). Odwiedzam rocznie wiele masywów górskich zarówno w Polsce jak i na całym świecie i stwierdzam, że Góry Sowie są beznadziejne pod względem widokowym, wspinaczkowym i urokliwym (patrz poprzedni wpis na tym blogu). Żeby choć trochę ratować sytuację odrestaurowano i pobudowano wieże widokowe na Wielkiej Sowie i Kalenicy. Góry Sowie nie kryją żadnej tajemnicy.

W górach sowich ukryto pod koniec wojny bursztynową komnatę, złoto Wrocławia i skarby wszelakie.

Równie dobrze można mówić, że w górach sowich znajdują się tunele do innego wymiaru, wejście do wnętrza ziemi, gdzie żyją dinozaury i harpie pilnujące złotego runa, oraz ukrywa się sam Adolf Hitler. Gorzej, gdy ktoś marnuje swój czas na słuchanie lub czytanie takich bzdur i jeszcze za to płaci..

Tzw. mitologia „Riese” jest tworzona przez osoby niezrównoważone psychicznie.

PRAWDA jeżeli odsunie się na bok świadome zagrywki komercyjne. Mitomania jest chorobą psychiczną zaliczaną do grupy psychoz (zespół głębokich zaburzeń psychicznych). Osoba dotknięta psychozą najczęściej nie ma poczucia choroby. Jasna sprawa, że wyciąganie mylnych wniosków na podstawie badań w terenie lub na podstawie zdobytych w archiwach dokumentów nie świadczy o mitomani. Nie myli się tylko ten, który nic nie robi. Nie ma nic złego w stawianiu błędnej tezy, która mieści się granicach zdrowego rozsądku…

Przez „Riese” przebiegała linia Nibelungów

FAŁSZ, stanowiska samobieżnych dział itp. ufortyfikowania rozmieszczano w bliskim sąsiedztwie gór sowich (od strony Czech). Bauvorhaben „Riese” nigdy nie było przerabiane na twierdzę czy fortecę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.