Osówka – wartownie

111Jedną z zagadek kompleksu Osówka, jest sztolnia nr 2. Żeby poznać więcej szczegółów na temat jej drążenia, polecam zapoznać się ze znajdującą się tam wartownią. Warto przeanalizować jej stan ukończenia i sposób funkcjonowania, w przypadku, gdyby kompleks został zbudowany. Przekrój tej sztolni również ma znaczenie. Ciekawy jestem, ilu znawców tematu wie, która sztolnia w Osówce była drążona pierwsza, a która ostatnia.

Oczywiście nie czekajcie, że ja odpowiedź na to pytanie podam tu na blogu, bo się nie doczekacie. Szukanie odpowiedzi w internecie jest żałosne do tego stopnia, że aż d..e ściska.
IMG_1217 W ogóle zadziwia mnie, że wartownia w sztolni nr 2 w Osówce była przewiercana do gołej skały. Kto w ogóle wpadł na taki „genialny” pomysł? Słyszałem również, że swojego czasu – zanim jeszcze ja zacząłem bawić się w eksplorację – przewiercano inne żelbetowe obiekty w Osówce, w celu poszukiwania ukrytych obiektów. To mi się w pale nie mieści, jak można na takie pomysły wpadać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na Osówka – wartownie

 1. Maxx pisze:

  Witam,
  Plany budowy podziemnej części w Osówce były zapewne rozległe. Kwestia ile z tych planów wykonano, bo to co widać to nie jest wszystko.

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Ja uważam, że to jest wszystko. To co wykonano to – moim zdaniem – 1/4 tego co miało zostać zbudowane pod ziemią w Osówce, i jestem w stanie to udowodnić bezspornie. Dodam tylko, że już coraz więcej na temat Osówki wiadomo, i to mnie cieszy 🙂

 2. Andre pisze:

  Widzę drogi Panie, że próbujesz wywołać dyskusję o bardzo ciekawym elemencie osówki w napisanym powyżej artykule którego merytoryczna wartość jest na poziomie gazet brukowych niestety, dlatego też nikt poważny się na tym forum nie udzieli co jest raczej oczywiste. Patrząc na wywód w aspekcie wartowni myślę że nie ma Pan kompletnie pojęcia o czym pisze. Czas tajemnic i tak dobiega końca więc jeśli chce Pan się dowiedzieć czegoś ambitnego ze źródeł powszechnie nie dostępnych należy coś dawać od siebie bądź wykazać zanagażowanie. Myśli Pan że ktoś siedzący w tym temacie czeka na Pańską odpowiedz z powyższego artykułu…proszę się zastanowić..dojrzeć i podjąć głębokie rozważania.

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Cóż, czekamy zatem kiedy nastąpi ta apokalipsa tajemnic o której dojrzały Pan pisze, i kto będzie autorem tej Zagłady oraz w jakiej formie. Jedna Zagłada już była i de-fakto nie wniosła wiele nowego… W każdym razie, gdy tylko te źródła powszechnie niedostępne staną się dostępne, to obiecuję skomentować je tu solidnie na blogu. Wtedy się przekonamy, co kto wiedział lepiej a kto pojęcia nie miał.

 3. Jan_Mat1 pisze:

  Odnośnie wierceń. Stało to się bardzo modne , wystarczy przejechać się do Ludwikowic, odwiedzić teren byłej fabryki amunicji gdzie natrafimy na otwory po wierceniach w miejscach zupełnie bezzasadnych. Przykład w linku, wiercenie do zbiornika na terenie byłej kotłowni :
  https://www.youtube.com/watch?v=DoBAjmcymK8
  To tylko jeden z przykładów, tych wierceń było więcej , przewiercanie w kilku miejscach betonowej jezdni, wiercenia w schronie przeciw lotniczym .

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Mam wrażenie, że w Ludwikowicach, w ostatnich latach wiercono głównie pod kamerę – chodziło o propagowanie trasy turystycznej, pokazanie, że rejon jest tajemniczy i skrywa wiele ukrytych podziemnych obiektów, których wciąż się szuka – taki chwyt marketingowy. W gruncie rzeczy nie sądzę, że ktoś faktycznie wierzy, iż schron przeciwlotniczy rzeczywiście maskuje ukryte podziemia fabryki. Wcześniej też tam na terenie fabryki dużo wiercono, różne ekipy, kompletnie bez sensu. Osówka z kolei jest tak przewiercona, że tam już nie ma gdzie wiercić, żeby nie było wcześniej wiercone. Wiercono dosłownie wszędzie, w każdym znajdującym się tam betonie, w niektórych miejscach po kilka razy w odstępach zaledwie kilku lat! To jest pokaz inteligencji niektórych fachowców. Ale jak zadałem tu na blogu proste pytanie w artykule u góry, to ci fachowcy nabrali wodę w usta i jeden tylko gorzkie żale wylewa, apokalipsę tajemnic zapowiada 🙂

 4. Paweł Jeżewski pisze:

  Z tej płytkiej oklepanej prowokacji wnioskuję, że to ktoś ze starej gwardii. Nie ma się czym przejmować, a wstawiłem mu ten komentarz, żeby było śmiechu trochę. Czekamy zatem na tę apokalipsę tajemnic 😀

  • Jan_Mat1 pisze:

   „APOKALIPSA TAJEMNIC” dobre, przykład 1 : https://www.youtube.com/watch?v=UYxSkq5DW8Y&t=573s
   Wypowiedź Pana W o przekopie „C” , strzępy zasłyszanych danych o przekopie dopasowane do bzdurnej teorii o jego przeznaczeniu, cały wywiad to jedna wielka ściema.
   przykład 2 : https://www.youtube.com/watch?v=4L3D4wmTt5A&feature=share
   Wypowiedzi Pana L wyraźnie sugerowane przez Pana K. Sz. tak by pasowały do zmyślonych teorii o wjeżdżających pociągach w podziemia, najbardziej strzeżone miejsca , najtajniejsze podziemia, woda i izolatory Jest tego więcej

   • Paweł Jeżewski pisze:

    Ja w ogóle nie traktuję tych filmów poważnie i przyznam, że widziałem tylko urywki, nigdy całość. To nie dla mnie po prostu. Ja teraz głowie się nad prawdziwie skomplikowanymi kwestiami dotyczącymi budowy „Riese”. I aż mnie skręca (ze śmiechu) jak sobie pomyślę, że niebawem nastąpi APOKALIPSA TAJEMNIC, którą tu nam zapowiedział anonimowo, dojrzały Pan „Andre” 😀

 5. Maxx pisze:

  Zasada funkcjonowania tych wartowni zawsze był kwestią sporną, niemniej niepodważalnie akurat ta wartownia jest w 100% ukończona jako jedyna w kompleksie Osówka i całym „Riese”.

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Nie zgadzam się z tym. Polecam przeanalizować jeden ze szkiców Dorscha (s. 366, w książce D.Garba). Jak ktoś spojrzy na ten szkic trzeźwym okiem, to będzie wiedział jak to miało funkcjonować, gdzie miały być punkty kontroli itd. Zasada funkcjonowania wartowni to żadna jak widać nowość, bo już była publikowana. Inna rzecz, jak to się ma to sztolni nr 2 w Osówce.. tu już zaczynają się nowości 😀 (niepublikowane).

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.