O „Riese” inaczej

książki

Projekt budowlany „Riese” po raz kolejny stał się motywem przewodnim w powieściach sensacyjnych. Tym razem autorką jest Jolanta Maria Kaleta, historyk z zawodu. Napisała dwie powieści o wydarzeniach mających miejsce w Górach Sowich w latach 1945-1946 i współcześnie. Obie książki poniekąd stanowią jedną całość. „W cieniu Olbrzyma” oraz „RIESE – tam gdzie śmierć ma sowie oczy”. Mnie podobały się obie książki, jednak szczególnie polecam przeczytać drugą.

Książki pokazują brutalność i bezwzględność tamtych czasów. Realia ówczesnych przesłuchań, donosicielstwa i takiej prawdziwej polskości. Fabuła książki „RIESE – tam gdzie śmierć ma sowie oczy”, mimo że fikcyjna, szczególnie mi się spodobała. Jest pomysłowa a zarazem przedstawia koncepcje na rozwiązanie problematyki projektu budowy „Riese”, chociaż ja się z tą koncepcją na pewno nie zgadzam. Do akcji w książce wkraczają ze swoją wiedzą dwaj czołowi badacze wojennej historii Gór Sowich, jednak nie pod prawdziwymi postaciami. Pierwszy, którego się doszukałem czytając, to nestor sowiogórskich badań, pan półkownik Jerzy Cera, jako Czerski (major). Drugi to pan Romuald Owczarek, pod tym samym nazwiskiem.

Druga książka jest bardzo mocna (szczególnie końcówka!), ciśnienie rośnie a na końcu następuje wielkie BUM. Więcej nie zdradzę 😉

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do O „Riese” inaczej

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.