Kierownik BL V „Riese”

Wejście do sztolni nr 3 w kompleksie Gontowa

W książce pt. Zagłada „Riese” wydanej w 2014 r., przedstawiono 5 placów budowy prowadzonej w Górach Sowich w ramach programu „OLBRZYM”. Z dokumentów archiwalnych wiadomo, że kierownictwa te miały przyporządkowane numery ewidencyjne od I do V. W książce podano nazwiska kierowników każdego z placów budów, poza jednym, które nie było wówczas znane. Otóż nie było wiadomo jak nazywał się kierownik placu budowy w Ludwigsdorf-Eule (tzw. kompleks Gontowa).

Sztolnia w górze Gontowa

W książce pt. „Sekrety III Rzeszy w Ludwikowicach Kłodzkich” (wydanie 2018 r.) wymieniłem w tabeli na stronie 239 dziesięć nazwisk pracowników (w tym kierownika) firmy podwykonawczej, która prowadziła w górze Gontowa prace górnicze. Jednak strona wcześniej w tej książce pojawia się jeszcze jedno niemieckie nazwisko (patrz. ostatnie trzy wiersze od dołu s. 238). Otóż na pieczęciach firmy Wayss & Freytag A.G. podpisał się człowiek, który te pisma zatwierdzał. Jego nazwisko to Mitschke. Na jednym z tych pism, to nazwisko (jako podpis), jest bardzo wyraźne. Pisma są urzędowe, więc jak dla mnie logicznym jest to, że zanim były one wysyłane z biura lokalnej budowy do urzędów, powinien je zatwierdzić główny kierownik budowy składając na tych pismach swój podpis.

Hitlerowskie podziemia w górze Gontowa

Co ciekawe, w książce pt. Zaginiony konwój do „Riese” (wydanie 2015 r.) w dwóch miejscach podano, że Odkrywca i grupa GEMO zdobyła oryginalny niemiecki dokument, na którym pada nazwisko kierownika budowy „Riese” na Gontowej i był nim Götzinger. Ja jestem bardzo ciekawy w którym archiwum (do którego autorzy w tej książce nie chcą się przyznać) znajduje się ten dokument. W książce Zaginiony konwój do „Riese” nie brakuje przypisów do dokumentów i kwerend archiwalnych. Poza dwoma wyjątkami – oba dotyczą Götzingera.

Sprawa jest dla mnie niejasna i do póki nie zobaczę pisma dotyczącego Baustelle Ludwigsdorf-Eule, na którym pisze: Bauleiter Herr Götzinger, to skłonny jestem uważać, że nazwisko kierownika całego placu budowy w Ludwigsdorf-Eule pada w mojej książce i nazywał się on Mitschke.
Götzinger mógł być tylko pełnomocnikiem lokalnego kierownika budowy, np. jako ekspert od spraw technicznych, w związku z tym może się pojawiać w jakimś dokumencie jako przedstawiciel tego kierownictwa. W każdym razie na pewno znany już jest kierownik firmy, która została zatrudniona przez IG Schlesien do drążenia sztolni i szybów w górze Gontowa, i to z dokumentu archiwalnego, do którego ja pierwszy dotarłem i ja pierwszy opublikowałem w książce. Kierownik ten nazywał się Jors Hermann. 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na Kierownik BL V „Riese”

  1. McLine pisze:

    Hermann ? A ja czytałem, że kierownikiem robót górniczych w Gontowej był architekt Paul Moschner mieszkający w Świerkach, który po wojnie poszedł i wysadził sztolnię nr 3. 😀 DDD

  2. McLine pisze:

    Słyszałem w Osówce, że powstaje już książka o baustelle Wüstegiersdorf ;p

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.