Spotkanie z Odkrywcą

W dniach 9-11 października 2020 r., odbyła się konferenecja pod szyldem „I spotkanie z Odkrywcą po latach: Zamek Książ w kompleksie „. Wziąłem udział w tej konferencji jako prelegent oraz w panelu dyskusyjnym. Konferencję oceniam jako b.udaną. Były tam bardzo ciekawe prelekcje i dyskusje. Był również wyjazd do „Podziemnego Miasta Osówka” oraz zwiedzanie Zamku Książ od „stóp do głowy” wraz z częścią podziemną. Całość oceniam wysoko w porównaniu do podobnych imprez organizowanych medialnie w nawiązaniu do tematyki hitlerowskiej budowy o kryptonimie „Riese”. Podczas tej konferencji zapadła również decyzja dotycząca między innymi tzw. kompleksu Jagodziniec. O tej decyzji poczytacie w komentarzach tu: https://pj-blog.pl/?p=7949#comments , a pozostałe ustalenia raczej na pewno zostaną za jakiś czas upublicznione przez miesięcznik Odkrywca.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

21 odpowiedzi na Spotkanie z Odkrywcą

 1. Mikrob pisze:

  Dobry wieczór

  Czekałem na ten Twój post. Również i ja spotkanie oceniam wysoko a Twoje wystąpienie było zdecydowanie najciekawsze i wiedz, pozostali słuchacze również mieli podobną ocenę do mojej. Nie udało się Tobie przechylić Jagodzińca w stronę tą właściwą , jako kompleks, co było finałowym zaskoczeniem chyba dla wszystkich ? Ale ale… coś tu nie grało.. wtedy.. po Waszym zejściu w sobotę z Jagodzińca… wiesz o czym mówię ? i kto dziwnie zbyt szybko się „dowiedział”, a potem… pamiętasz nasza rozmowę.. sam byłeś zaskoczony tak „szybkim” przepływem informacji…, mówiłeś, że to niemożliwe! Zastanów się, kto pierwszy znał werdykt… a będziesz znał odpowiedź, dlaczego Jagodzniec nie został uznany za kompleks i kto za tym stoi.

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Witaj

   Nie lubię teorii spiskowych, które uważam, że są dobre dla starego kapciocha z komercyjnego bloga, który już ponoć węszy… Nie idź w te ślady. Dla Twojej informacji powiem, że decyzja zapadła na Jagodzińcu w wąskim gronie i nikt nie mógł o niej wówczas wiedzieć. Nikt nie mógł wiedzieć w tym czasie poza nami. A później, gdy dotarliśmy już na komercyjną Osówkę to już nie miało znaczenia kto w jakim czasie się dowiedział i od kogo. Tak zdecydowaliśmy na Jagodzińcu, a propozycję nadania nazwy jako plac budowy „Riese” w rejonie Jagodzińca wysunął J.Cera dopiero podczas drugiego panelu dyskusyjnego i ja w pełni się z nim zgadzam. Zawsze przyjdzie czas na oficjalne nadanie temu placu budowy rangi kompleksu. Po prostu spróbujmy wpierw dowiedzieć się o nim jeszcze coś więcej.

   Pozdrawiam

   • Roman pisze:

    O kim Wy piszecie, odkopujecie trupa z szafy, przecież komercyjny blog Wojciecha Z. już padł i nic tam się nie dzieje. Ostatnią ciekawostką były jakieś przepychanki między stara gwardią, a młodzieżą i koronowirus. Może jeszcze dziadek odgrzebie jakiś temat sprzed stu lat i go powtórnie opisze, kolejny raz będą rozkminiali teoretycznie co i gdzie mogło być i czyja racja jest mojsza, taka powtórka z rozrywki z różnych for i prasówek. Rewelacji tam bym już się nie spodziewał bo niby skąd?

 2. Jan.Mat1 pisze:

  Już wcześniej wspomniałem że już sukcesem jest uznanie Jagodzińca jako „Plac budowy „Riese” w rejonie Jagodzińca „. No i samo nagłośnienie tego faktu, poruszenie tej kwestii w tak licznym gronie pozwala przypuszczać że temat przynajmniej co niektórych zainteresuje na tyle by zająć się zgłębianiem tego tematu. A samo uznanie Jagodzińca za kompleks sprawiłoby dużo problemu, zmiany map,plansz poglądowych, przewodników itd.

 3. Czarny pisze:

  Spotkanie było rzeczywiście bardzo ciekawe i szkoda, że z powodów epidemii ilość osób była ograniczona. Mogę dodać, że prelekcja Pawła była bardzo ciekawa, ale także prelekcje z ostatniego dnia były świetne: nowe mapowanie Riese, a zwłaszcza wyniki dwóch lat skanowania i mierzenia kompleksów i obiektów (dr Tomasz Lipecki). Moim zdaniem np. upadł mit połączenia kompleksów w jedno mityczne centrum (wobec wyników pomiarów ich poziomów oraz ukształtowania terenu pomiędzy obiektami). Pozdrawiam.

 4. tomipol1 pisze:

  Muszę się zabrać za pisanie bo zaraz nie będzie co komentować 🙂 Czy I Spotkanie z Odkrywcą Po Latach było udane? W mojej ocenie na 80% tak.Oczywiście gwiazdą wieczoru byłeś Ty Pawle.Pierwsze kroki przed taką publicznością i kamerą można uznać za udane;).Nie podobał mi się panel dyskusyjny.Ewidentnie był prowadzony i narzucony przez prowadzącego Łukasza O. Praktycznie nie można było zadawać pytań.Wynikało to z ograniczonego czasu.W momencie kiedy miał być poruszony temat kamieniołomu na Mosznej przez Piotra Kruszyńskiego temat został natychmiast zmieniony przez prowadzącego.Wydaje mi się że salomonowym rozwiązaniem jest temat Jagodzinca. Przemyślałem to i rzeczywiście dajmy dojrzeć temu tematowi.Widać też iż wielcy oponenci pogodzili się że Jagodziniec jest.Duży plus dla Krzysztofa K za przygotowanie prelekcji o mitomanach i oszustach był D.Kwiecień,I Witkowski zabrakło K .Szpakowskiego.Duże brawa dla Tomasza Lipeckiego za opracowanie pomiarów.Niestety teraz trzeba wykonać pomiary w połączeniu z Jagodzincem. I tutaj po wykonaniu pomiarów względem Sobonia potwierdzi się iż miały to być dwa oddzielne kompleksy.Oczywiście upadła też teoria o mitycznym centrum:):) Co do Jagodzinca to jestem przekonany iż budowa zaczęła się identycznie jak Sobonia.Dlatego powstał wspólny węzeł betoniarski.I potem z nieznanych nam przyczyn budowa została przerwana.Oczywiście może mieć to związek ze zmienionymi rozkazami dotyczącymi budowy.To chyba tyle w tym temacie z mojej strony.Pragnę też poinformować czytelników że całe wystąpienie Pawła zostało sfilmowane:) Jako jedyna prelekcja podczas konferencji.Niestety to Paweł podejmuje decyzje co zrobi z nagraniem:)

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Ł. Orlicki był ograniczony czasem, dlatego koncentrował się prowadzeniu panelu w taki sposób by nie rozłaził się on na poboczne wątki. Moim zdaniem dobrze się spisał, jest opanowany i rzeczowy. Trochę „wyślizgnęła” się ta Moszna i mi tez szkoda, bo P.Kruszyński zadałby temu mitowi definitywny nokaut. K.Krzyżanowski zrobił super prelekcje. Mi się ona bardzo podobała. Prelekcji dr. T. Lipieckego nie dane mi było zobaczyć, a szkoda, bo pomagałem w prowadzeniu tych skaningów (Gontowa). Co do nagrania mojego wystąpienia to niestety nie może być ono rozpowszechnione bez zgody organizatorów konferencji. Ja tu nie mam nic do powiedzenia w tej kwestii. Z tego co wiem to nie wolno było nic filmować / nagrywać, chyba, że ktoś otrzymał zgodę na wyłączność. Swoją drogą to ja to rozumiem bo dlaczego ktoś ma mnie oglądać za darmo, gdy inni za to musieli zapłacić. Ja również nie wyrażam zgody.

   Odnośnie Jagodzińca to Twoja koncepcja jest moim zdaniem dobra. Ja również stawiam, że prowadzenie budowy na Jagodzińcu rozpoczęto w tym samym czasie co na Soboniu, ale coś się zmieniło.. i nastąpił na Jagodzińcu STOP>

  • Albert pisze:

   Witam. Szkoda, że mnie tam nie było… Mam pytanie – czy Dariusz Kwiecień i Igor Witkowski, byli „bohaterami” prelekcji o mitomanach i oszustach ?

 5. Znaki pisze:

  ‍♀️taki tam żarcik….pozdrawiam

 6. Paweł Jeżewski pisze:

  Podejrzewam, że gdyby K.Krzyżanowski miał więcej czasu to rozwinąłby swoją prelekcję o kolejne najbardziej niewiarygodne hipotezy ad. „Riese” wymieniając ich Twórców. Ja niebawem wezmę w podobny sposób na widelec twórczość tego jegomościa : https://riese-inne.blogspot.com/2012_10_26_archive.html , który duperele biegunowo odległe od faktów wypisywał w internecie na swoim blogu. Po tym już nikt nie będzie nazywał go „sensejem” 😀

  • Mikrob pisze:

   A kto nazywa go sensejem ? Chyba tylko dwóch jemu podobnych „znawców”. Kogo chcesz przekonywać i po co ? K.Krzyżanowski nawet nie wziął tego bloga pod uwagę w swojej prelekcji bo w odróżnieniu od tych których platformy zaprezentował ten nie miał nigdy odwagi nie być anonimowy. Po co chcesz komentować kogoś kto pisze że trapezowe zbiorniki na kruszywa do cementu nie były nimi tylko były zbiornikami p.poż. lub wymiennikami cieplnymi. Nie wierzysz to tu masz link https://riese-inne.blogspot.com/2012/08/osowka-betoniarnia-przeznaczenie-cd3.html
   Odpuść chłopie na takiego szkoda prądu.

   • Paweł Jeżewski pisze:

    O jacie pier…. tego posta to nie widziałem jeszcze 🙂 Wiesz, ja tego bloga znam tylko wyrywkowo. Masz racje, tu szkoda prądu. A co by nie napisać/powiedzieć to np. wierny mu Jusif i tak pozostanie wierny bez względu jaką głupotę tamten napisze.
    Niemniej chcę przeprowadzić krucjatę na łamach Odkrywcy przeciwko mitomanom. Nie będzie litości. Taki mam plan.

 7. Roman pisze:

  Czy prelekcję Pana Pawła można gdzieś pooglądać? Oraz innych prelegentów?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.