Noworudzkie kopalnie

Historia funkcjonowania noworudzkich kopalń w okresie II wojny światowej została po raz pierwszy przedstawiona w mojej książce pt. „Nowa Ruda w okresie II wojny światowej” wydanej w 2018 r. Wiosną 2022 r. ukaże się drugie wydanie tej książki (nakład pierwszego wydania wyczerpał się bardzo szybko), które będzie uzupełnione i poszerzone. Rozdział nr 2 będzie poświęcony właśnie noworudzkim kopalniom, obozom dla jeńców wojennych i cywilnych robotników przymusowych, które utworzono w bliskim sąsiedztwie tych kopalń. Co ciekawe, udało mi się dotrzeć do archiwalnej dokumentacji fabryki amunicji w Ludwigsdorf-Mölke, z której wynika, że współpraca Bauleitung Dynamit AG Ludwigsdorf z kopalnią Ruben w Nowej Rudzie w okresie wojny, układała się pomyślnie… Oczywiście dokumenty te zostaną przedstawione w książce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Noworudzkie kopalnie

 1. RUBENGRUBE pisze:

  Witam wszystkich. Z wielka niecierpliwoscia oczekuje na wydanie tego egzemplarza książkę. Dla mnie historyka regionalisty kopalń, a zwłaszcza tej w N. Rudzie to jak czekanie na nowe auto z salonu, które było special zamówieniem hihi.
  Bardzo podoba mi się jak autor w swoich książkach, podchodzi do wszelakich tematów. Stara się, aby każdy miał, poświadczenie autentyczności, a jeżeli nie posiada, takiego to uprzedza o tym.

  PS. Może posiada ktoś do odsprzedania książkę autora pod tytułem
  [ Nowa Ruda w okresie II wojny światowej ] z 2018 roku.

 2. Mckornik pisze:

  Mam tylko jeden egzemplarz. Jakiś czas temu chciałem zrobić kuzynowi prezent i kupić mu tez ta książkę i szukałem wszędzie ale nigdzie jej nie można już nabyć. Swoją drogą książek o Ludwikowicach autorstwa PJ też od dawna już nigdzie w sprzedaży nie ma. Ciekawi mnie co będzie w drugim uzupełnionym/rozszerzonym wydaniu książki o Nowej Rudzie, dlatego jak tylko będzie w sprzedaży to od razu kupie. Pamiętam jak PJ zapowiedział, że będą w niej m.in. nieznane do tej pory dokumenty OT działającej na tym terenie w ramach „Riese”. Krążą też słuchy, że recenzje drugiego wydania ma wykonać sam K.Krzyżanowski, ekspert od historii podziemnego górnictwa. Wiadomo już coś więcej kiedy dokładnie ta książka się ukaże?

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Witajcie
   Ciesze się, że czekacie na tą książkę. Moich wcześniejszych publikacji książkowych w sprzedaży już nie ma bo nakład od dawna jest wyczerpany. Drugie wydanie książki o Nowej Rudzie w zasadzie już jest domknięte i niebawem powinno trafić do druku. Jednak póki co jest kłopot z nabyciem papieru offset 100 g, na którym ta książka ma być wydrukowana, dlatego czekamy jeszcze z tym, ale jestem dobrej myśli i mam nadzieję, że ten problem lada dzień się rozwiąże.
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.