Książka – recenzje / opinie

Moi drodzy Czytelnicy. Miło mi poinformować, że na tu na bloga została nadesłana pierwsza recenzja mojej najnowszej książki. Recenzję nadesłał Rafał – RUBENGRUBEN. Poniżej recenzja:

Witam. Właśnie jestem po przeczytaniu książki pod tytułem Nowa Ruda w okresie drugiej wojny światowej. Wydanie drugie. Autora P. Jeżewskiego. Po pierwsze, dlaczego sięgnąłem po tę książkę. A no dla tego, bo jestem Noworudzianinem i książka opowiada o mojej miejscowości to, co działo się za czasów drugiej wojny światowej, to co zostało po niej i co stało się z wcześniejszymi mieszkańcami narodowości niemieckiej, jak i po wojennej polskiej narodowości, która się tu osiedliła. Również bardzo oczekiwałem na tę książkę, ponieważ jestem zapalonym historykiem regionalistom zagłębia węglowego noworudzkich kopalń. A w książce pana P. Jeżewskiego jest obszerny rozdział drugi poświęcony kopalni w Nowej Rudzie Neuroder Kochlen und Thonwerke po polsku Noworudzkie zakłady węgla i gliny… Jest tam szczegółowo opisane, jakie zmiany gospodarcze kopalnia prowadziła, jakie problemy finansowe miewała i jak z nich wychodziła. Jakie siły przymusowe roboczej pracy posiadała w jeńcach wojennych i politycznych . W jakich warunkach pracowali, gdzie mieszkali.Co robiły gdzie i w jakim celu w Neurode Nowej Rudzie a dokładniej w Noworudzkiej kopalni. Takie organizacje jak N.S.D.A.P Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników na której czele stal sam Fuhrer Adolf Hitler czy Niemiecka jednostka wojskowa trzeciej rzeszy o nazwie Wermacht.A wszystko to autor książki poprzedza autentycznymi i wiarygodnymi faktami w postaci wszelakich dokumentów map oraz planów. Mało tego niektóre z nich są pierwszy raz publikowane i nawet dla mnie znawcy kopalni nie znane a zarazem wielka miła niespodzianka. A takich niespodzianek o nowych faktach czytelników tej książki czeka wiele. Nie tylko w temacie samej kopalni, ale w choćby nawet szkoły Hitler Jugend, wszelakim przemyśle i co na tamten okres ważne przemyśle zbrojeniowym i różnych innych ciekawostek samego miasta Neurode. Bardzo ciekawy jest też rozdział ostatni, czyli czwarty okres po wojenny. To ciężkie lata jak i dla samych wysiedleńców i nowo przybyłych. Książkę chciałbym też polecić wszystkim znawcom śmiem powiedzieć największej trwającej po dziś dzień tajemnicy drugiej wojny światowej. A w szczególności jej końcowych lat. Tematu zwanego RIESE olbrzym w górach sowich. W szczególności rozdział trzeci oraz drugi bym polecił. Można dowiedzieć się paru nowych szczegółów, a i wiele można sobie na własny sposób powiązać. To już zostawiam do własnej interpretacji, ale inspiracje do tego jak i fakty są zawarte w tej książce.Osobiście gorąco polecam książkę Nowa Ruda w okresie drugiej wojny światowej wydanie drugie rozszerzone i uzupełnione autora P. Jeżewskiego. Książka bardzo ciekawa z dużą ilością ciekawych tematów , ani na chwile nie czułem znudzenia. Jest w niej masa autentycznych tematów poparta faktami w postaci dokumentów, map, planów itp. nawet takich faktów które pojawiły się pierwszy raz.

Serdecznie pozdrawiam autora Książki. Brawo ty i oby tak dalej.
Rafal Rubengruben

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Książka – recenzje / opinie

  1. Pirx pisze:

    Ciężko dla czytelnika napisana ta recenzja się …może to czepiactwo, ale naprawdę bolą zęby czytając: „(…) czy Niemiecka jednostka wojskowa trzeciej rzeszy o nazwie Wermacht”

    • Paweł Jeżewski pisze:

      Napisał jak umiał najlepiej, a ja dla uczciwości zostawiłem oryginalną jego pisownię. Ogólnie książka zbiera dużo pozytywnych opinii wśród Czytelników (z kim bym nie rozmawiał, kto już czytał, to chwali). Czekam na kolejne recenzje.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.