Kompleks Jagodziniec ?

Na zdjęciu z lewej zamieszczam okładki miesięczników „Odkrywca” [kolejno: nr 10 (249), nr 11 (250), nr 10 (261)], w których przedstawiłem plac budowy „Riese” na zboczach Jagodzińca, pod kątem uznania go oficjalnie za siódmy kompleks „Riese” w Górach Sowich – kompleks Jagodziniec. Odbyła się o tym placu budowy również debata po mojej prelekcji w Zamku Książ [09.10.2020 r. – spotkanie z „Odkrywcą” po latach]. Oficjalnie sprawa utknęła, choć według opinii wyrażonej przez eksploratorów, z którymi rozmawiałem i pisemnych opinii eksploratorów zawartych w ich komentarzach na tym blogu, Jagodziniec powinien zostać oficjalnie uznany za kompleks „Riese”. Przeciwnikami są nieliczni już eksploratorzy starego pokolenia, którzy pamiętają dobrze czasy komuny i PRL-u. W tym roku w miesięczniku „Odkrywca” chciałbym pokazać kolejne argumenty świadczące o tym, że Jagodziniec powinien być uznany za siódmy kompleks „Riese” w Górach Sowich. Tym razem na poparcie tego założenia pokazać chcę również dokumenty archiwalne. Nie chodzi jednak o to, by przekonywać „autoryteta”, którego dopadł już dziadek czas. Chodzi o to, żeby utwierdzić w przekonaniu młode pokolenie eksploratorów, że nazwa kompleks Jagodziniec, jest w pełni uprawniona.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na Kompleks Jagodziniec ?

 1. kliper2 pisze:

  Ja nie rozumie Paweł jednej rzeczy , dla czego właśnie ci dziadkowie mają oficjalnie zatwierdzić i zadecydować o tym czy jest to kompleks należący do riese? A nie mogę JA? Raz zadecydować ?

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Ja również nad tym się zastanawiam, dlaczego pokomunistyczne dziadki PRL-owskie, u których wiedza o „Riese” stanęła w miejscu w latach 90-tych, mają o czymkolwiek ad. „Riese” decydować? Ktoś kto uważa, że Moszna kryje podziemne centrum „Riese”, bo linie poprowadzone z kierunków poszczególnych kompleksów się tam krzyżują, ma albo nie po kolei w głowie albo jest stary.
   Masz racje, że decydować będziesz TY, JA, i każdy aktywny eksplorator nowego/młodego pokolenia, który zajmuje się badaniem i zgłębianiem wiedzy o „Riese”.

 2. Zakonnik pisze:

  Witajcie. To jest jakiś archaiczne podejście rodem z wiosek plemiennych gdzie starszyzna decydowała. Podobny system jest nadal stosowany w wojsku. Tam im wyższy rangą dowódca tym starszy, taka kolej rzeczy. Ale kto w przypadku „Riese” wymyślił, że to jakieś dziadki mają decydować? Jagodziniec jest siódmym kompleksem „Riese” według prawideł, które współcześnie stwierdzono i opublikowano. Jeśli ktoś popełnił dawniej błąd pomijając w wykazie ten kompleks to powinien się teraz wstydzić, chyba że jest z jakiegoś powodu nieświadomy. Takie jest moje zdanie.

 3. Mckornik pisze:

  Zwracał kiedyś na to uwagę Tomipol1. Niektórym podmiotom nie są na rękę takie zmiany a do tego naturą rzeczy jest, że starzy ludzie nie chcą już zmian.

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Dokładnie tak. Dlatego trzeba nie oglądając się na dawnych komunistów ustanowić jasno, że Jagodziniec jest siódmym kompleksem w Górach Sowich. Poczekajmy aż w „Odkrywcy” ukaże się kolejny artykuł na temat Jagodzińca. Jeśli ktoś po nim nie zgłosi sensownego VETO, to po upływie powiedzmy 2 miesięcy plac budowy na Jagodzińcu stanie się oficjalnie siódmym kompleksem „Riese” i kropka. Co Wy na to?

 4. RUBENGRUBE pisze:

  Witam. Ja sądzę ze sprawa ma się następująco. Po prostu starzy wiedzą że masz racje bo im konkretne fakty wykładasz na stół ale nie mogą przełknąć że pominęli tak szczególny wątek i nie oni są odkrywcami siódmego kompleksu i żebyś im nawet rzucił pełna dokumentacja Riese to i tak nic nie da . Mało powiedzieli by że technologia teraźniejszych czasów pozwoliła Ci wiarygodnie podrobić takowe dokumenty.
  Koniec i kropka …………

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Sprawa ma się tak, że moje pierwsze zgłoszenie tego kompleksu nastąpiło jeszcze z Janem Matlińskim, w „Odkrywcy” [nr 10 (249)] w październiku 2019 r. Rozpoczęła się wówczas debata na łamach „Odkrywcy”, którą oponenci wyraźnie przegrali. Wmieszał się w tą polemikę również K.Krzyżanowski, który kibel w Górach Sowich nazwał przepompownią wody – ale to tak na marginesie :). Kwestia uznania Jagodzińca za kompleks „Riese” miała później swój dalszy bieg.. Apogeum tych polemik miało miejsce na samym Jagodzińcu, kiedy P.K. z braku argumentów poszedł na całość i kompresorownie (żelbetowe fundamenty pod kompresory i mury oporowe) nazwał dużą zagadkową budowlą niewiadomego przeznaczenia dając do zrozumienia, że kompresory na Jagodzińcu stały chyba na trawie… Po powrocie do bazy w Osówce, jeszcze dobrze nie wyszedłem z auta, a już Prezes „Odkrywcy” pyta mnie o dziwo jak się z tym czuję, że teza o kompleksie Jagodziniec została spacyfikowana ?/ zmielona? (jakoś tak). Wnioski wyciągnij sam… A zgadnij kto najbardziej się cieszył, gdy Jagodziniec nie został uznany wówczas za kompleks „Riese”? Jak nie zgadniesz to powiem Ci przy pierwszej okazji gdy będziemy działać w terenie..

 5. Mikrob pisze:

  Jagodziniec będzie uznany za kompleks to jest tylko kwestia czasu. Są tacy co mają tego świadomość dlatego chcą za wszelką cenę odwlec w czasie ten dzień.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.