Tajemniczy tunel

Szyb górniczy na wniesieniu Wielisławka

Szyb górniczy na wniesieniu Wielisławka

Dziś wracam do starego tematu. Był kiedyś taki dziad z Głogowa, który twierdził, że szyb zlokalizowany na szczycie wzniesienia Wielisławka na Pogórzu Kaczawskim jest połączony z jedną z tamtejszych sztolni, do której wejście znajduje się u podstawy tego wzniesienia. Według jego słów, ten szyb górniczy i połączoną z nim sztolnię miano wykorzystać do transportu (wpierw wózkami po szynach a następnie wyciągiem kubłowym napędzanym kołowrotem) żywności do schroniska znajdującego się nieco poniżej tego szczytu. Schronisko istniało, sztolnia istnieje, szyb istnieje, ale na pewno nigdy, powtarzam nigdy, nie był połączony z żadną tamtejszą sztolnią. Szyb miał głębokość nie większą niż 15 m. Obecnie jest częściowo zasypany.
Budynek dawnej świetlicy w miejscowości Świerki Górne

Budynek dawnej świetlicy w miejscowości Świerki Górne

Pytanie, czy we wsi Świerki Górne w Sudetach Środkowych, transport żywności rzeczywiście odbywał się w kubłach transportowych przy pomocy napędu linowo-bębnowego podziemnym tunelem prowadzonym od głębokich piwnic budynku dawnej świetlicy równolegle do zbocza góry Włodzickiej, do dawnej niemieckiej restauracji znajdującej się wysoko na zboczu tej góry? Podpowiem, że restauracja istniała, tunel istnieje i prowadzi od budynku dawnej świetlicy.. jednak jak bardzo jest długi, dokąd rzeczywiście prowadzi i jakie było jego faktyczne przeznaczenie – na te pytania nie uzyskacie tu odpowiedzi. Spróbujcie ich poszukać sami (archiwa, teren). Ciekawy jestem czy ja w końcu coś na ten temat sensownego poczytam, choćby nawet w internecie.:).
W tle góra Włodzkicka

W tle góra Włodzicka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Tajemniczy tunel

  1. Mikrob pisze:

    Temat dobry. Było już o tym tu na blogu. Teraz ostro działa na tym terenie Okiem Umarlaka 40, tak tu pisze że lubi się urobić w błocie po pachy więc stawiam dolary przeciw orzechom że jak podłapie temat to rozwikła tę zagadkę do końca tego roku. :):):)

  2. kliper2 pisze:

    Witam! ten budynek na fotografii to jest ten za plebanią?

  3. Paweł Jeżewski pisze:

    To jest budynek 75 we wsi Świerki Górne

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.