NOWA RUDA W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ – wydanie II
Książka ukazała się w sprzedaży w kwietniu 2022 r. Co nowego ta książka zawiera w porównaniu do pierwszej edycji z 2018 r.? Przede wszystkim jest dużo bardziej kompletna. Opisane zostały w niej między innymi wydarzenia, które rozegrały się w latach 1939-1945 w Nowej Rudzie, w dzielnicy Centrum. Przedstawiony został noworudzki ośrodek Hilter-Jugend, kwatery Wehrmachtu, RAD, działania policji kryminalnej, szpitale noworudzkie, w których umieszczono rannych na frontach żołnierzy,.itd. Opisane zostały w niej również schrony przeciwlotnicze zlokalizowane na terenie miasta, a także obozy dla jeńców wojennych i cywilnych pracowników przymusowych różnych narodowości. Dla koneserów noworudzkiego górnictwa ta książka to rarytas ponieważ zawiera dużą ilość informacji o pracy w kopalni Ruben i w kopalniach sąsiednich a także w hucie „Barbara”. Przy okazji w książce wyjaśnia się, kiedy tak naprawdę poczyniono pierwsze prace związane z budową fabryki amunicji w pobliskich Ludwikowicach Kłodzkich, której Zarząd „współpracował” z przedsiębiorstwem górniczym Neuroder Kohlen und Thonwerke (przedstawiono na to w książce dokumenty archiwalne). Poza tym w książce pokazane zostały dokumenty Organizacji Todt, zawierające rozkazy, między innymi dotyczące budów programowych w 1944 r. Związek z budową „Riese” realizowaną w tym czasie w sąsiednich Górach Sowich jest oczywisty. Miłośnicy historii niemieckich fabryk zbrojeniowych również znajdą w tej książce rozdział, w którym opisana została działalność noworudzkiego przemysłu na potrzeby niemieckiej armii. Dodatkowo ostatni rozdział poświęcony został wydarzeniom, które rozegrały się w Nowej Rudzie tuż po zakończeniu wojny, gdy do tego miasta zaczęli sprowadzać się Polacy. Książka została napisana w 95% w oparciu o dokumenty archiwalne, do których dotarłem w efekcie prowadzenia kwerend w archiwach państwowych i prywatnych. Zawiera dużą ilość niepublikowanych wcześniej dokumentów, map niemieckich i zdjęć. Książka została wydana przez F.H.U. „Beata” Jerzy Jeżewski.
NOWA RUDA W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ
Książka ukazała się w sprzedaży w listopadzie 2018 r. Na podstawie nigdy wcześniej niepublikowanych dokumentów archiwalnych przedstawiłem w niej historię miasta Nowa Ruda w okresie II wojny światowej. Dotyczy ona w szczególności funkcjonowania noworudzkich kopalń, obozów dla jeńców wojennych i dla cywilnych robotników przymusowych. W książce przedstawione zostały również fabryki zbrojeniowe, które funkcjonowały w Nowej Rudzie w okresie II wojny światowej w zajętych do tego celu wielkopowierzchniowych fabrykach włókienniczych. Książka zawiera liczną dokumentację fotograficzną, plany techniczno-projektowe oraz archiwalne zdjęcia lotnicze tego miasta a także relację naocznego świadka złożoną po wojnie przed Okręgową Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich. Dodatkowo, jako wątki poboczne związane pośrednio z historią miasta Nowa Ruda z tego okresu, w książce zamieszczone zostały nieznane do tej pory dokumenty archiwalne związane z budową o kryptonimie „Riese”, którą w Górach Sowich w czasie II wojny światowej prowadziła spółka akcyjna o nazwie Wspólnota Przemysłowa Śląsk, pod nadzorem Organizacji Todt. Książka została wydana przez F.H.U. „Beata” Jerzy Jeżewski.
SEKRETY III RZESZY W LUDWIKOWICACH KŁODZKICH
Książka ukazała się w sprzedaży w marcu 2018 r. Przedstawiłem w niej wyniki moich najnowszych eksploracji terenowych oraz nigdy wcześniej niepublikowaną dokumentację archiwalną zdobytą w efekcie licznych badań, które przez dwa lata prowadziłem w różnego typu archiwach państwowych oraz prywatnych. Na podstawie niemieckiej dokumentacji obaliłem wiele mitów, jak na przykład błędnie przedstawiane w literaturze (R.O.) etapy budowy fabryki Dynamit AG Ludwigsdorf, błędnie podawaną ilość baraków w poszczególnych obozach, itd. Wyjaśniona została kwestia tajemniczego zlikwidowania męskiej części obozu dla Żydów w 1944 roku. Po raz pierwszy ujawniłem dokumenty archiwalne związane z budową kompleksu Gontowa, który wchodził w skład budowy „Riese”. Zamieściłem również dokumenty archiwalne związane z wyższym kierownictwem tej budowy. W książce przedstawiona została pełna dokumentacja z badań i eksploracji terenowych, które prowadziłem wraz z moim nieformalnym zespołem badawczym w latach 2014-2018. Mapy sytuacyjne terenu zawarte w poprzedniej książce (2015) zostały uszczegółowione oraz zostały zamieszczone nowe mapy, które łącznie dają pełne odwzorowanie rozlokowania obiektów budowlanych znajdujących się na powierzchni oraz pod powierzchnią terenu. Relacje świadków historii – skrótowo przedstawione w książce poprzedniej – w nowej książce zostały uzupełnione i rozszerzone o nowe. Zamieściłem również kluczowe relacje osób, do których udało mi się dotrzeć na ostatnim etapie prowadzonych badań. W książce przedstawiłem nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia z wczesnych lat powojennych terenu fabryki amunicji w Ludwikowicach Kłodzkich i kompleksu Gontowa oraz wiele innych ciekawostek jak np. komponenty materiałów wybuchowych wyrabianych w fabryce Dynamit AG Ludwigsdorf, których zdjęcie miałem jedyną i niepowtarzalną okazję wykonać. Ze względu na bardzo szczegółowe mapy inwentaryzacyjne, które w tej książce zamieściłem, może służyć ona za doskonały przewodnik po terenie, który opisałem. Książka szybko stała się HIT-em w punktach sprzedaży (odnotowano bardzo dużą sprzedaż w przedziale czasowym). Książka została wydana przez F.H.U. „Beata” Jerzy Jeżewski.
NAZISTOWSKIE TAJEMNICE LUDWIKOWIC KŁODZKICH 1939-1945
Książka ukazała się w sprzedaży w sierpniu 2015 r. Była to pierwsza książka, którą napisałem. Wydawcą był Mróz Media Stanisław Mróz. W książce przedstawiony został przede wszystkim najmniej poznany dotąd fragment budowy „Riese” – kompleks budowlany Gontowa. We wcześniejszych publikacjach na temat tego kompleksu można było przeczytać jedynie ogólnikowe wzmianki, które niestety zawierały nieprecyzyjne i niezgodne z faktami informacje. W tej książce przedstawione zostały dodatkowo dwie niemieckie fabryki zbrojeniowe, które funkcjonowały w Ludwikowicach Kłodzkich, w okresie II wojny światowej. Zdecydowana większość informacji została w tej książce opublikowana po raz pierwszy. Wobec powyższego książka była jak na tamte czasy bardzo innowacyjna.