Jagodziniec „Riese” w literaturze

Fragment infrastruktury budowlanej na zboczu Jagodzińca [fot. Paweł Jeżewski]

Okazuje się, że nie byłem pierwszym, który napisał w literaturze / prasie o placu budowy „Riese” na górze Jagodziniec. Już 1995 r. zrobił to dr inż Marek Staffa w książce pt. Słownik geografii turystycznej Sudetów tom 11 GÓRY SOWIE. Na temat Jagodzińca tak napisał „(…) Jagodziniec znajdował się w rejonie intensywnych robót górniczo-budowlanych, które w latach 1943-1945 prowadziła Organizacja Todta, wykorzystując więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Od wschodu pod szczyt doprowadzona była linia specjalnej kolejki do transportu urobku i materiałów budowlanych. Obecnie jej torowisko służy jako droga leśna.” Warto wspomnieć, że do dnia obecnego nie jeden tępy łeb zaprzecza, że budowa „Riese” była prowadzona na zboczach Jagodzińca w Górach Sowich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Jagodziniec „Riese” w literaturze

  1. kofacela pisze:

    Tam zawsze mnie intrygowały, od kiedy dostępne były widoki z lidara, wybrania przy drogach na wschodnim stoku góry. Nawet o tym kiedyś wspominałem przy jakiejś e- dyskusji forumowej, ale zostałem zmiażdżony 🙂 . A widać, że toru kolejki też tam kluczą i mają dość duże zagęszczenie.

  2. Paweł Jeżewski pisze:

    Stara gwardia eksploratorów w końcu przyznała, że ominęli Jagodziniec w inwentaryzacji bo byl w latach 70. bardzo zadrzewiony i zarośnięty krzakami. Nie da się obecnie ukryć że również i tam były prowadzone prace gorniczo-budowlanie i ziemne. Obecnie stara gwardia nazywa ten plac budowy tajemniczym sąsiedztwem Sobotnia. Coś Niemcy na Jagodzincu chcieli zbudować.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.