
Fragment infrastruktury budowlanej na zboczu Jagodzińca [fot. Paweł Jeżewski]
Okazuje się, że nie byłem pierwszym, który napisał w literaturze / prasie o placu budowy „Riese” na górze Jagodziniec. Już 1995 r. zrobił to dr inż Marek Staffa w książce pt. Słownik geografii turystycznej Sudetów tom 11 GÓRY SOWIE. Na temat Jagodzińca tak napisał
„(…) Jagodziniec znajdował się w rejonie intensywnych robót górniczo-budowlanych, które w latach 1943-1945 prowadziła Organizacja Todta, wykorzystując więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Od wschodu pod szczyt doprowadzona była linia specjalnej kolejki do transportu urobku i materiałów budowlanych. Obecnie jej torowisko służy jako droga leśna.” Warto wspomnieć, że do dnia obecnego nie jeden tępy łeb zaprzecza, że budowa „Riese” była prowadzona na zboczach Jagodzińca w Górach Sowich.
Ten wpis został opublikowany w kategorii
Uncategorized. Dodaj zakładkę do
bezpośredniego odnośnika.
Tam zawsze mnie intrygowały, od kiedy dostępne były widoki z lidara, wybrania przy drogach na wschodnim stoku góry. Nawet o tym kiedyś wspominałem przy jakiejś e- dyskusji forumowej, ale zostałem zmiażdżony 🙂 . A widać, że toru kolejki też tam kluczą i mają dość duże zagęszczenie.
Stara gwardia eksploratorów w końcu przyznała, że ominęli Jagodziniec w inwentaryzacji bo byl w latach 70. bardzo zadrzewiony i zarośnięty krzakami. Nie da się obecnie ukryć że również i tam były prowadzone prace gorniczo-budowlanie i ziemne. Obecnie stara gwardia nazywa ten plac budowy tajemniczym sąsiedztwem Sobotnia. Coś Niemcy na Jagodzincu chcieli zbudować.
Przecież tam to widać wyraźnie że niemaszki z tym terenem wiązali jakiś większy plan. Z tego co pamiętam to znajdowali my szyniaki co chyba bezapelacyjnie świadczy o linii kolejowej.
Tak, dokładnie tak.