Königswalde: 1939-1945 r. C.D.

11_swierkiKönigswalde (Świerki) kryje swoje nazistowskie tajemnice do dziś. Dla porównania przeszłość hitlerowska pobliskiej Głuszycy jest powszechnie dosyć dobrze znana i udokumentowana, natomiast wieś Świerki pod tym względem wciąż pozostaje enigmatyczna. Na próżno szukać na ten temat w literaturze, w necie chyba też jestem jedyną osobą, która co jakiś czas na blogu porusza hitlerowską przeszłość dawnego Königswalde. Oczywiście robię to w pewnych granicach, nie można tak wszystkiego po prostu podać do netu publicznie.

Ad. tematyki Königswalde czuję się dosyć mocny, oczywiście nie wiem wszystkiego, ale ciekawy jestem czy by się obecnie znalazł ktoś kto by więcej wiedział niż ja 🙂 Jeżeli ktoś tak myśli, to niech sobie wykona następujący test — > Poniżej dwa zdjęcia: 1. obrazuje fragment topograficznej mapy przed wojennej, 2. obrazuje zdjęcie lotnicze z 1958 roku, i teraz pytanie do „kozaka” lub do mega – dociekliwych ?? czego już obecnie nie ma co było w czasie wojny tak bardzo ważne w Königswalde ?? (dodam, że temu kto się orientuje w temacie odpowiedź powinna zająć 3 sekundy).

świerkiswierki_3

Uwaga: to jest pytanie z gatunku „bardzo podchwytliwe” !

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na Königswalde: 1939-1945 r. C.D.

  1. zorientowany pisze:

    Obserwuje ten blog od jakiegoś czasu i podoba mi się coraz bardziej. Nie ma tu hurtowego pokazu deptania znanych szlaków jak ma to miejsce często na różnych forach i innych blogach, których coraz więcej się pojawia. Tematyka stała się modna i znane miejsca stały się miejscem niedzielnych pikników a te tajemne miejsca są znane tylko prawdziwym eksploratorom, którzy umieją buzie na kłódkę trzymać. Nic nie wiem o temacie o którym piszesz ale ciekawi mnie.

    pozdrawiam
    T.

    • Paweł Jeżewski pisze:

      Temat jest ciekawy bo nie jest rozpracowany i zbyt znany. Odnośnie deptaniny znanych miejsc to już na to się nic nie poradzi. Winna jest temu komercja, media itp. Jest jeszcze kilka innych bardzo zagadkowych miejsc o których na blogu jednak nie napiszę, z wiadomych względów.

  2. J J pisze:

    Bild 1 zeigt deutlich die Lage des Steinbruches und die Seilbahn. Auf Bild zwei fehlt dieser Abschnitt. Er könnte ja auch das Lager und weitere Geheimnisse zeigen.
    Gibt es einen größeres Bild von Bild 1?

  3. Jerzy pisze:

    Witam Panie Pawle. Myślę, że zapewne chodzi o dawne schronisko, wcześniej drewniane a później murowane o nazwie „Spitzbergbaude” u podnóża góry Włodzickiej. W prawdzie jestem laikiem w tych tematach, jednak nie dawno coś mi się właśnie o Świerkach obiło o uszy i takie pierwsze skojarzenie. Czy tak ?
    Pozdrawiam.

  4. Znaki pisze:

    Ooo…lubię takie tematy 😉
    oczywiście nie w 3 sekundy ale w 5 sec. widać ze nie ma kilku domów w pobliżu nazwy Spitzberg no i tego przenośnika od kamieniołomów na lewo (chyba że nie zmieścił się w kadrze z 1958 roku)
    …to tak na pierwszy rzut okiem/oka

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.