Rzeczka – Centrala?

Kompleks podziemny Rzeczka

Jakie miało być przeznaczenie kompleksu Rzeczka budowanego w ramach programu „Riese” na Dolnym Śląsku? Trudno z całą pewnością to określić nie mając dokumentacji projektowej, zwłaszcza, że obiekt nigdy nie został ukończony i przez to nie został oddany do właściwego użytku. Jednak istnieje wiele wskazówek, które mogą być brane pod uwagę w spekulacjach. Niektórzy upatrują w obiekcie Rzeczka docelowej centrali telefonicznej. Jeżeli miałaby tam powstać centrala telefoniczna, to musiałaby być naprawdę wielka… Wystarczy porównać jakiej wielkości były wówczas inne centrale telefoniczne i gdzie je lokowano.

Fot. Paweł Jeżewski

Co ciekawe, znane są mi przypadki prowadzenia linii kablowej z kierunku niektórych kompleksów (należących do programu „Riese”) w kierunku kompleksu Rzeczka. Z którego dokładnie miejsca to już wiem i jaki kabel to też już wiem, ale dalej sprawa nie jest jeszcze do końca zbadana, ponieważ nie ma póki co 100% pewności, czy te linie kablowe miały trafić do znanych podziemi w Rzeczce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

22 odpowiedzi na Rzeczka – Centrala?

 1. kiris pisze:

  Pawle…widziałem różne centrale telefoniczne, mam na myśli stare centrale i….jak na moje oko, kompleks ten mógłby spełniać taka rolę jako centrali. Centrali o nie dużej pojemności….może około 7000 nr tel. ( +,- ) 2000 numerów, sądząc po wielkości korytarzy, hal w których by miała stac centrala…Cóż wszystko jest możliwe. Patrząc obiektywnie, to kompleks Rzeczka jest mniej więcej po środku wszystkich kompleksów, zatem mógł pełnić role centrali telefonicznej dla całego kompleksu i nie tylko.
  Uwagi mile widziane.

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Ja się nie znam aż tak na centralach. Pewnie by mógł. Faktem jest, że np. z Gontowej (a dokładnie mówiąc z Sowiny) prowadzona była podziemna linia kablowa (i to jaka!) do Rzeczki. Był też inny kabel w zadziwiającym miejscu (został szybko wykopany po wojnie), którego widok potrafiłby wprawić w osłupienie nie jedną osobę. Ale o tym szerzej napiszę w nowym wydaniu mojej książki, w każdym razie było coś na rzeczy z tą centralą telefoniczną – tego jestem pewny.

   • Jooozek pisze:

    Najgorsze są nowe wydania, rozszerzone o jeden czy dwa rozdziały. Dla czytelnika bez sensu. Lepiej napisz nową książkę. Pierwszą mam. Po co mi dwie książki w 90% zgodne?

    • Paweł Jeżewski pisze:

     Co Ty chłopie piszesz, nie wiesz, a piszesz. Jakie dwa nowe rozdziały? To będzie zupełnie nowa książka, inny tytuł, itd. Nazistowskie tajemnice Ludwikowic Kłodzkich 1939-1945 r. wydanie 2015 r. to pierworóbka- wtedy wydawało mi się, że tak wiele już wiem, niemal wszystko, choć wiedziałem, że badania będę kontynuował. Jednak nie spodziewałem się wówczas, że tak wiele nowych faktów ustalę i ta wiedza tak mocno posunie się do przodu. Dzisiaj, gdy porównuję obie wersje książek – wydaną w 2015 r. i tą, którą mam już napisaną, ale dopiero będzie wydana – to widzę miażdżącą różnicę. Rozumiesz? Ja się wtedy nie spodziewałem, że tak będzie. Więc nie nawijaj tu o jakichś dwóch nowych rozdziałach bo 90% to będzie ale nowej wiedzy, której nie było w ksiażce pierwszej, wydanej w 2015 roku. Z resztą przekonacie się sami.. na razie nie chcem pisać skąd mam taką wiedzę i co mi wpadło w ręce..

 2. Znaki Riese pisze:

  A tymczasem w Głuszycy na terenie starej kopalni odkopano „nowy/stary rozdział” i wkrótce zobaczymy kto będzie się chwalił lub po prostu pokaże w świat 😉

 3. Znaki Riese pisze:

  …bo w sumie to tez ma jakiś tam związek z centralkami 🙂 phonicznymi, bo blisko ;]

 4. Znaki Riese pisze:

  Czekam na tą/tę Twoją książkę skubańcu 😉
  Takie troszkę głupie te czasy teraz, bo bez vidio na YT to troszkę mało/wiarygodne
  …niestety…;)
  Będzie cośik ?
  😉

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Na YouTube niemal wszyscy wrzucają swoje filmiki: p. D.Kwiecień, ODYN, itd. a ja raczej bym do nich nie pasował, nie uważasz? Wolę mój blog. Wiem, że czytelność tego bloga jest bardzo duża i to na pewno wystarczy.

   • Jooozek pisze:

    YT to inne medium. Rozszerzenie własnej strony czy bloga. To jakbyś napisał inni mają swoje blogi, to ja bym do nich nie pasował. Zrobię stronę w htmlu i bez zdjęć. 😉 Rozwój a nie stagnacja czy cofanie są potrzebne.

 5. Zajcew pisze:

  Pawle a ja mam takie pytanie jeśli mogę. Na temat którego z kompleksów Riese, Soboń, Osówka, Włodarz? masz największą wiedzę? I jak możesz to uchyl rąbka tajemnicy o swojej książce. Przyznam, że również nie mogę się jej doczekać.

  Pozdrawiam serdecznie.

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Ogólnie chyba o wszystkich taką samą. Różnica jest taka, że na temat Osówki, Sobonia, Włodarza, troszkę tu na blogu napisałem ze swoich przemyśleń i na tym na razie poprzestałem. Gontowa będzie całościowo pokazana w mojej książce, która dopiero się ukaże. Co prawda była już częściowo opisana w mojej pierwszej publikacji, jednak od tamtej pory moja wiedza na temat tego kompleksu poszerzyła się do tego stopnia, że przewaga nad pierwszym wydaniem, jest po prostu miażdżąca. To samo dotyczy również fabryki amunicji w Miłkowie oraz kilku nowych zagadnień o których wcześniej w ogóle nie było wiadomo. Ale szczegółów póki co nie zdradzę.. cierpliwości. 😀

 6. Histaminer pisze:

  PPT nie wykopało w Sowinie takiego kabla o którym wspominasz, nie ma tego w ich raportach.

  • Paweł Jeżewski pisze:

   PPT w ogóle nie dotarło do Gontowej. Ot problem dla Januszy, którzy podniecają się wypocinami z powojennych inwentaryzacji zawartymi w PIGM w AP Wrocław, – HIMLAJE zdobyli, naprawdę. Ależ badacze, ah oh.. same orły. Wystarczy spojrzeć tam na metryczki w poszczególnych jednostkach ile tam nazwisk. Mielą ten PIGM do usrania.. powinni każdemu z nich złoty medal przypiąć. No bo jakże inaczej, w końcu dotarli do TAAAAKiej dokumentacji. Żałosne..

   • Histaminer pisze:

    Odpowiedź dosadna ale pewnie niebezzasadna.

    • Paweł Jeżewski pisze:

     Zasadna na 100%. Ileż to można w kółko nawijać o PPT, o akcji ARLO, Niewęgłowskim, Białasiku, Dalmusie, itd. w kółko mielenie tego co już jest dawno znane i do NICZEGO nie prowadzi. Wciąż te same dokumenty, rysunki (błędnie narysowane), te same raporty i w kółko Macieju to samo to samo to samo.. Na szczęścia ja i kilku moich znajomych mamy inne podejście do eksploracji i nie drepczemy w miejscu 😉

     • Jooozek pisze:

      Dlaczego uważasz, że raporty Białasika i załączony szkic jest błędnie narysowany?

     • Paweł Jeżewski pisze:

      A nie są ? dokładność ich powala… , a dwie sztolnie WIDMO to sobie narysował chyba jak za dużo wypili razem z Dalmusem do wiwatu.

 7. Mania pisze:

  Ja też czekam na Twoją książke bo szczerze to wolę przeczytać coś konkretnego niż oglądać bzdury w tv.Pozdrawiam.Mania

  • Paweł Jeżewski pisze:

   W TV bzdury, a zobacz jakie bzdury na youtube pokazują to aż coś się robi. Z youtube już się taki śmietnik zrobił ostatnio, że szkoda mówić. Może ktoś zaprzeczy? A tych filmów przybywa.. Ja w życiu nie będę w jednym worku (youtube) siedział z tymi, którzy do kamery takie głupoty bez grama wstydu opowiadają. Wolę moją książkę. Cieszę się, że na nią czekacie. Książka będzie bardzo mocna.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.