Prace nad książką pt. Nowa Ruda w okresie II wojny światowej – wydanie II rozszerzone, nabierają tempa. Robi się coraz ciekawiej bo wiedzę mam już dużo większą niż w 2018 r. (gdy powstało wydanie pierwsze tej książki). Historia tego miasta jest szalenie ciekawa i bardzo zaskakująca, ale nie łatwa jeśli chodzi o dogłębne zbadanie i ustalenie faktów. Nikt tego wcześniej nie zrobił, moje wydanie z 2018 r. było pozycją pionierską. Wydanie II będzie rozszerzone o nieznane i niepublikowane do tej pory fakty. Dlatego, książka ukaże się w sprzedaży dopiero w 2022 r., ponieważ dużo pracy jeszcze przede mną. Póki co dla czytelników bloga i tych którzy czekają na tą książkę, mam kolejną zagadkę związaną z Nową Rudą. Z lewej strony zdjęcie budynku. Kto odgadnie co mieściło się w nim w okresie II wojny światowej?
Szukaj
-
Ostatnie wpisy
- Raport Siegfrieda Schmelchera
- Jagodziniec „Riese” w literaturze
- „Riese” – eksploracyjne dylematy
- Książka – dodruk
- Riese – Blok V
- Fabryka Mölke Werke
- Elementy „muchołapki”
- Blog zmodernizowany
- Modernizacje na blogu
- Przewodnik Sudecki
- Co nowego o „Riese” ???
- „Pomagamy poprzez sport”
- Tematy zastępcze
- Nowe publikacje o „Riese”
- Korona Nowej Rudy
- AL Wolfsberg
- Tajemniczy tunel
- Szyb górniczy Tiefbau
- Sudety – złota odznaka
- Droga Sudecka – fakty bez mitów
Najnowsze komentarze
- Paweł Jeżewski - Raport Siegfrieda Schmelchera
- Zakonnik - Raport Siegfrieda Schmelchera
- Paweł Jeżewski - Jagodziniec „Riese” w literaturze
- kofacela - Jagodziniec „Riese” w literaturze
- Paweł Jeżewski - „Riese” – eksploracyjne dylematy
Logowanie / Rejestracja
Galeria
kto pyta nie błądzi …
Kobiecy Obóz Służby Pracy Rzeszy nr 3/51
pozdrawiam @WW
Oj Oj… chyba ten nr 3/15 wziąłeś z kapelusza hm ?
I Andrzej znowu zaskoczył wszystkich 🙂 Chociaż zagadka była mega łatwa. Świadczy to także o tym że mieszkańcy Nowej Rudy nie znają historii miasta 🙁 A pytanie jest o tyle łatwe że są nawet widokówki z opisem budynku. Co do numeru Andrzej ma rację był to RADwJ-Lager 13/51 Podlegający pod zespół V Pomer-West. Dwie ciekawostki to to że oddział noworudzki został wydzielony z RADwJ-Lager 3/51 Langenbielau. Oraz to że V Pomer-West były to obozy podległe pod lotnictwo.
To ja zaskoczę Was wszystkich. RAD Lager w Nowej Rudzie miał inny numer niż ten który Wy podajecie. Mam na to dokument archiwalny, na którym wyraźnie widnieje numer tego obozu. 🙂
Ciekawie się zapowiada. A tu ten obóz https://polska-org.pl/4373810,foto.html?idEntity=5721081 choć numeracji nie podano i teraz jest dyskusyjna.
Tomek już wie jaki miał numer R.A.D. Lager in Neurode bo mu go podałem w sms-sie. Z oryginalnymi dokumentami archiwalnymi urzędowymi się nie dyskutuje. A ten internetowy wykaz obozów R.A.D. na którym widnieje numer 13/51 jako R.A.D. w Neurode to jakiś dziwoląg. Być może to jest wynik jakiegoś zaszeregowania w pierwszej fazie tworzenia tego obozu jako podobóz Bielawy. Później R.A.D. w Nowej Rudzie był odrębnym obozem i miał swój niezależny numer, który pokaże na dokumentach archiwalnych w mojej nowej książce.
Dokładnie Myślę że dalszy temat numeracji obozu będziemy wyjaśniać poza forum 🙂 Jak najbardziej jest możliwe że numer był przypisany na początku wydzielenia z Bielawy. Jednak jak też mówiłem pozostają też jakieś niewiadome:) Zobaczymy co przyjdzie w tym temacie z zachodu :):) No i najważniejsze będzie zebrać jak najwięcej dokumentów.