„Ruediger” – poszukiwania

RuedigerPoszukiwania nazistowskiej budowli łącznościowej realizowanej podczas II Wojny Światowej w ramach kryptonimu „Ruediger” (po polsku czytamy: „Ridiger”) , trwają. Nie brakuje poszukiwaczy, badaczy, oraz innych zapaleńców chcących rozwikłać tę zagadkę. O „Riese” wiadomo już wiele, a przede wszystkim wiadomo gdzie się znajduje, natomiast z „Ruedigerem” rzecz ma się odwrotnie. Przypuszcza się jedynie, że został ulokowany gdzieś w okolicy „Riese” (jako dla FHQu), ale gdzie konkretnie nie wiadomo. Również w odróżnieniu do „Riese” nie ma na temat „Ruedigera” żadnej książki (mam nadzieję, że nie dałem teraz impulsu tym co żyją z książek..). Ciekawy jestem czy jeżeli „Ruediger” zostanie odnaleziony czy również po blokuje go paskudna komercja i czy nie znajdą się żałosne nieudaczniki chcące oprowadzać grupy turystów po terenie za pieniądze, jak ma to miejsce w „Riese”.

Tunel Kolejowy pod Małym Wołowcem

Tunel Kolejowy pod Małym Wołowcem

Powstał natomiast na temat „Ruedigera” jeden FILM, zatytułowany „Ridiger”.Może więc kilka słów odemnie na jego temat: Wałbrzych i Kryptnim „Ridiger” – głośno mówi p.Tomasz Jurek już w pierwszych sekundach trwania tego filmu: http://www.sdgb.eu/?tag=ridiger . Następnie opowiada o badaniach atomistycznych w Górze Parkowej w Wałbrzychu, potem mówi o schronie podziemnym, o stacji kolejowej za tunelem w Wołowcu, następnie przedstawia Zamek Książ, później stara kopalnia w Wałbrzychu, następnie mówi o „Riese” (które wg.T.Jurka sięga rozmiarem aż na tereny Czech), później o magazynach paliw, o magazynach żywności, o magazynach dzieł sztuki, itd. później, że ma dowody na 100% , że takie obiekty jak Soboń Osówka i Włodarz są połączeniami podziemnymi. W dalszej cześci mówi coś o celowym zamknięciu kopalni Wenceslaus (Ludwikowice Kłodzkie), o Uran Maschine, potem o podziemnych kompleksach (czterech) kolejowych pod Wałbrzychem: (Świebodzice, Lubiechów,Książ, Świdnica ??), które są ze sobą połączone i wg p.Tomasza Jurka mają jeden wspólny centralny dworzec (ba, są z nich odejścia podziemnych tuneli kolejowych, np. ze Świdnicy na Wrocław i jeszcze na Ludwikowice Kłodzkie – dodaje na koniec). To tak skrótowo, żeby zbytnio nie opowiadać filmu (a polecam obejrzeć go w całości).

Teraz rodzi się pytanie: skoro film nosi tytuł „Ridiger” to czy oznacza to, że wszystko co w nim przedstawił T.Jurek ma związek z „Ruedigerem” ? Tytuł mówi wyraźnie, więc do czegoś zobowiązuje w treści. Może temat jest bardzo obszerny i tego wymaga czyli szukania „Ruedigera” gdzie się tylko da ? nawet w nieczynnej zalanej wodą kopalni Wenceslaus w Ludwikowicach Kł. Może o to chodzi.Pada też sformułownie, że temat jest głębszy.. Nie badałem „Ruedigera” ale po obejrzeniu tego filmu uważam, że ktoś powinien w końcu to zrobić.Don_Kichote< Kompleks "Rzeczka" - fot. Paweł J. Kompleks „Rzeczka” – fot. Paweł J.[/caption] A jak na temat patrzą pozostali badacze ? w niektórych książkach o tematyce „Riese” sprawę „Ruedigera” przedstawia się w śladowych ilościach (na kilku kartkach). Mowa o tym co już wiadomo, czyli o poszlakach mających prowadzic do „Ridigera”. Np. są tacy co uważają, że mała sztolnia badawcza z szybem na zboczach Wołowca jest miejscem ukrycia centrali telefonicznej dla FHQu „Riese”. Jedyny fakt to, że znajdujący się w tej okolicy tunel kolejowy znalazł się na liście tajnych obiektów strategicznych (podobnie z resztą jak tunel kolejowy w Świerkach gdzie nawet był zamontowany telefon w przejściu między prawą a lewą „nitką”). Tunel ten odpowiednio przebudowano (wzmocniono wewnątrz). Wymienia się również „do pary” tunel pod Ogorzelcem. Mówi się, że elementy centrali telefonicznej zostały zbudowane w Zamku Książ (dla niektórych Książ to „Ruediger”) Ostatnio bardzo ciekawym tropem są.. podziemia Rzeczki i stwierdzenia Leo Mullera, że Rzeczka nie należała do „Riese” (ja nie twierdzę, że nie należała do „Riese” !). Jeżeli wg.niego Rzeczka nie należala do „Riese” to p. Garba powinien pociągnąć pytania: wobec tego do czego należała ? (może 90 letni Leo powiedziałby wówczas, że do „Ruedigera”), niestety p.Garba z niewyjaśnionych powodow nie zapytał.

C.D.N.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.