Osówka – sztolnie

Complex_Osówka_-_Riese6 listopada 1946 rok, nadleśniczy inż. A. Grzywacz sporządził raport z przeprowadzonej inwentaryzacji terenowej nazistowskich obiektów znajdujących się w Górach Sowich. Sprawę podziemi w Osówce przedstawił szczegółowo: Znajdują się tam trzy podziemne korytarze, dwa z nich połączone są ze sobą wewnątrz sztolniami, większość obudowy chodników drewniana, przy bocznych korytarzach sale o większych rozmiarach w większości niewykończone. W tym trochę wylanego betonu i jakaś niewielka ścianka z cegły. Ponadto w raporcie przytacza to co zasłyszał od miejscowej ludności odnośnie przeznaczenia obiektu, czyli, że miała tam powstać fabryka zbrojeniowa.

Znany jest również powstały mniej więcej w tym samym czasie raport A.Demczuka, któremu jak się nie chciało wchodzić do podziemi to wpisywał do raportu „niezbadane z powodu długości” i już (bo co będzie marnował czas na chodzenie po jakiś tam dziurach). A jak go wzięła fantazja to wymyślił czwarty tunel w Osówce, ceglany szeroki, oczywiście niezbadany, z powodu długości…

IMG_1217Rok później zaczyna „błyszczeć” o Osówkowych podziemiach prasa i od tego momentu rozpoczyna się opowiadanie pierdoł (o podziemnym mieście, zamku Hitlera, o tunelu łączącym Osówkę z Książem, o 150 metrowym szybie, itd.). Później pojawiają się kolejni chętni do pisania o „tajemniczych podziemiach”, szczególnie Mosingiewicz pierd..lił trzy po trzy. W ten sposób ta cała spirala wkoło „Riese” zaczęła się nakręcać. Oczywiście nie ja jeden zdaję sobie sprawę z tego, że wartość dziennikarskich wypocin jak była ZEROWA tak dalej jest ZEROWA i nawet nie mam zamiaru z tym faktem dyskutować.

Osoby z natury podatne ma mity nie przyjmą do wiadomości, że w Osówce są tylko TRZY dobrze znane sztolnie (cztery, jeżeli licząc zaczątek górnego chodnika nad sztolnią nr 3, co stanowiło po prostu etap budowy jednego dużego podziemnego korytarza). Głupotą jest tkwić w niewiedzy, ale skoro ktoś chce, żeby jego treścią życia było gonić nieistniejącego króliczka w Osówce, to co ja na to poradzę ?

Biznesmeni tylko zacierają ręce. Im więcej mitomanów i naiwniaków, tym lepiej, bo wówczas biznes na „tajemnicach” jeszcze lepiej się kręci.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Osówka – sztolnie

  1. zorientowany pisze:

    Witam,

    Osówka została już przewiercona i sprawdzona. Nie podaje się o tym do publicznej wiadomości, żeby nie popsuć biznesu turystycznego. Również zbadana została Rzeczka. Nie ma tam więcej sztolni poza tymi znanymi.

    • Paweł Jeżewski pisze:

      Wiem o Rzeczce bo jedna osoba sie wygadała z tym w 2014 roku. Z Osówką jedynie się domyślałem, że została już sprawdzona, zwłaszcza od wewnątrz. Teraz „riese” to taki drugi potwór Loch-Ness o nazwie „strzyżemy naiwnego turystę jak długo tylko się da”.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.