Instalacje wodne w Górach Sowich

Zbiornik na wodę we Włodarzu (fot. Paweł Jeżewski)

Instalacje wodne wybudowane w Górach Sowich w 1944-1945 roku to bardzo intrygujący temat. Ciekawy jestem czy ktoś zadał sobie pytanie, dlaczego gdy się porówna pod tym względem tzw. kompleks Osówka, Soboń i Włodarz, to Osówka wypada tak mizernie (a miała według niektórych teorii być dla samego Hitlera). Z kolei Soboń, gdzie instalacja wodna jest najbardziej rozbudowana.. czy ktoś zadał sobie pytanie dlaczego? oraz jak to wszystko miało funkcjonować po ukończeniu i do jakich celów? Sporo wysiłku pochłonęło, żeby to wszystko zinwentaryzować, zbadać, narysować.. i teraz jak na to wszystko patrzę to wnioski są zdumiewające. Chciałbym to móc teraz porównać z oryginalnymi planami techniczno-projektowymi, a tych póki co jeszcze nie mam. 🙁

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na Instalacje wodne w Górach Sowich

 1. Znaki pisze:

  Czemuż pominąłeś Gontową 😉 czyżby wypadała w tym zestawieniu jeszcze marniej od całej reszty?…

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Gontowa pod względem instalacji wodnej była w powijakach w porównaniu do wyżej wymienionych. Tam nie licząc instalacji wodnej do maszyny parowej i do baraków, kopali dopiero rów pod wodociąg. Żadnych zbiorników ani przepompowni nie zdążono tam zbudować. Owszem, na stronie 241 (dolne zdjęcie) widać elementy połączeń rurowych gwintowanych (kolanka, trójniki, itp.) ale to było w magazynie i czekało.

 2. Histaminer pisze:

  Mam trzy pytania. Dwa pytania do tematu i trzecie odrębne. Pierwsze to czy mapy Cery są według Ciebie dobre i nadają się do takiej analizy i drugie pytanie czy opublikujesz te swoje mapy kiedyś ?

  Trzecie pytanie dotyczy Twojej nowej książki. Są jakieś nowe wieści kiedy ona będzie w sprzedaży i może jakiś dodatkowy rąbek tajemnicy co w niej nowego będzie ad „Riese” ?

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Odp.

   1. Ostatnie wydanie jest dość dobre, choć moje mapy są dużo bardziej szczegółowe (zobacz dla porównania w książce Sekrety III Rzeszy w Ludwikowicach Kłodzkich mapę Gontowej i porównaj ją z tą J.C., od razu zobaczysz różnicę…)

   2. Opublikowana została Gontowa i fabryka amunicji w Ludwikowicach Kł, w mojej książce. Pozostałe nie będą publikowane (na 1000%). Nie wspieramy komercji.

   3. Wieści są takie, że ja również czekam i przyznam, że mnie to już trochę irytuje, czekanie.. ale nie mam wpływu. Ad. „Riese” , to będą w niej same nowości, ale mało, bo książka nie jest o „Riese”. Będą dokumenty o „Riese” (nigdy wcześniej niepublikowane) i inne dokumenty z mojego prywatnego archiwum. Książka jest nowatorska i bardzo ciekawa. Pozostaje czekać. Jak przyjedzie czas to napiszę o niej więcej słów. Cierpliwości.

   • Znaki pisze:

    przypominam, 😉 ,że zamówiłem….i nagram filmik z tego spotkania….. 😉 taki tam żarcik….hehe

    • Paweł Jeżewski pisze:

     Dedykację Tobie wypiszę jak tylko będę miał książkę (eh.. kiedy? książka już napisana a książki nie ma). Będzie do odbioru w punkcie sprzedaży lub Tobie podrzucę jak będę przejeżdżał przez Głuszycę. Opcjonalnie poczta polska.. 😉

     Książka jest dobra, a o „Riese” i VII grupie wielozadaniowej znajdziesz w niej trochę smaczków.

 3. Zajcew pisze:

  Rozejrzałem się po internecie za tymi zbiornikami na wodę i wielkie rozczarowanie. Instalacja ta jest znana, może nie w całości, ale to co widoczne zostało udokumentowane zdjęciami i na filmach, jednak nikt nie kmini jak to miało funkcjonować i do jakiego celu. Piszą, że tam była woda do prac betoniarskich w „Riese” co obaliłeś w swojej książce, albo stawiają różne hipotezy, lub nic nie piszą.

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Ja już dawno (daaawno) przestałem przeglądać internet w poszukiwaniu informacji o budowie „Riese”. Jak chcę się czegoś dowiedzieć to prowadzę żmudne badania archiwalne lub kopię z kolegami w terenie baaardzo głębokie doły, aż się następnego dnia ruszać nie mogę. Ale efekty są.

 4. McLine pisze:

  Bym chętnie poczytał książkę o Soboniu i Osówce w wykonaniu takim jak Twoja o Ludwikowicach, czyli rysunki, zdjęcia, dokumenty, badania terenowe, mapki.. czy ktoś taką napisze ? ehh…

 5. Paweł Jeżewski pisze:

  Na mapy (Soboń, Włodarz, Osówka, Gontowa) nanoszony jest właśnie przebieg instalacji elektroenergetycznej i uzupełniane są te mapy o nowe wiadomości z zakresu instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.