Bauvorhaben „Salamander”

Wieś Braszowice (źródło: polska.org)

Temat dotyczy zadania militarno-budowlanego III Rzeszy realizowanego pod koniec II wojny światowej, w wyłączonej z ruchu kopalni magnezytu „Konstanty” zlokalizowanej w pobliżu wsi Braszowice u podnóża gór Bardzkich. Jak wynika z dokumentów archiwalnych nadano tej budowie kryptonim „Salamander” („Salamandra”). Ilość dokumentów dotyczących wyżej wymienionego zadania budowlanego, która została opublikowana jest znikoma. W trakcie moich licznych poszukiwań w archiwach różnego typu natrafiłem na nieznane i nigdy wcześniej niepublikowane dokumenty dotyczące tej budowy. Raczej nie będę ich publikował, ale mam zamiar pochwalić się tymi dokumentami w wąskim gronie eksploratorów przy okazji omawiania dokumentów związanych z „Riese”.

P.S.
Uwaga: nie wysyłam nikomu dokumentów archiwalnych „do pokazania” drogą elektroniczną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Bauvorhaben „Salamander”

  1. tomipol1 pisze:

    Pawle temat Salamandra jest często poruszany ze względu na swoją tajemniczość i brak dokumentów.Co oczywiście rodzi tajemniczość ;).Coś mi się kojarzy że był też ileś lat temu artykuł w Odkrywcy na ten temat.Oczywiście dokumentów jak w każdej sprawie mamy mało 🙂 A jeżeli są to często w prywatnych rękach 🙂 🙂 Ja od siebie dodam że temat interesowało się PPT po wojnie oraz Rosjanie.No i myślę że wszystkie dokumenty w tym temacie mamy w archiwach Rosyjskich,a na pewno wszystko co przejęli po Niemcach.Pytałeś czy coś wiem ? A wiem 😉 Była tam prowadzona produkcja do ME 262 i pracowali przy niej jeńcy Rosyjscy.Na chwilę obecną ustaliłem liczba jeńców to 293 osoby.(43 zginęło ),czy zostali gdzieś pochowani na miejscu ?.Nie do końca znana jest data wywiezienia jeńców Rosyjskich,w tym temacie mam wiele niejasności.Znana jest lokalizacja obozu oraz układ obozu.A temat w fachowej literaturze jako pierwszy i powiązanie z Głuszycą opisał A Konieczny w Studia nad Faszyzmem tom VI,powołując się na akta Norymberskie NIK 15452 Monatsbericht fur semptember 1943 machinenbau 1 werk II Wustegiersdorf.To tak krótko ale zwięźle to o czym mogę napisać publicznie 🙂

    • Paweł Jeżewski pisze:

      Dokładnie to rozumiem. Ja również nie chcę publicznie za dużo mówić o tych dokumentach które mam dot. Bauvorhaben „Salamander”. Ale pokażę je Tobie, gdy się spotkamy. Chętnie bym je pokazał również w zamkniętym gronie eksploratorów podczas omawiania nowości dot.”Riese” jako ciekawostkę. Odnośnie powiązania „Salamander” z Krupp AG Głuszyca – Nowa Ruda to ja też o tym wiem. Zagadką jest dla mnie machinenbau 2 werk I, bo do tej pory w Głuszycy znany był tylko machinenbau 1 werk II o którym wspomniałeś. Pokazałem w miesięczniku „Odkrywca” dokumenty dot. machinenbau 2 werk I Krupp AG Głuszyca-Nowa Ruda licząc, że napędzi to miejscowych eksploratorów, żeby mieli zajęcie, bo ja zajmuje się innymi tematami, ale gdzie tam. Cisza w temacie. „Salamander” był jakoś powiązany z Krupp AG Głuszyca- Nowa Ruda. Zwrócił na to również R.O. w swojej książce „U bram „, ale On bazował na innych kwitach niż te które ja mam.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.