Nowa Ruda II – książka

Moja obiecana Czytelnikom książka pt. „Nowa Ruda w okresie II wojny światowej” wydanie II już jest dostępna w punktach sprzedaży. Co nowego ta książka zawiera w porównaniu do pierwszej edycji z 2018 r.? Przede wszystkim jest dużo bardziej kompletna. Opisane zostały w niej między innymi wydarzenia, które rozegrały się w latach 1939-1945 w Nowej Rudzie, w dzielnicy Centrum. Przedstawiony został noworudzki ośrodek Hilter-Jugend, kwatery Wehrmachtu, RAD, działania policji kryminalnej, szpitale noworudzkie, w których umieszczono rannych na frontach żołnierzy,.itd. Opisane zostały w niej również schrony przeciwlotnicze zlokalizowane na terenie miasta, a także obozy dla jeńców wojennych i cywilnych pracowników przymusowych różnych narodowości. Dla koneserów noworudzkiego górnictwa ta książka to rarytas ponieważ zawiera dużą ilość informacji o pracy w kopalni Ruben i w kopalniach sąsiednich a także w hucie „Barbara”. Przy okazji w książce wyjaśnia się, kiedy tak naprawdę poczyniono pierwsze prace związane z budową fabryki amunicji w pobliskich Ludwikowicach Kł., której Zarząd współpracował z przedsiębiorstwem górniczym Neuroder Kohlen und Thonwerke (przedstawiono na to w książce dokumenty archiwalne). Poza tym w książce pokazane zostały dokumenty Organizacji Todt, zawierające rozkazy, między innymi dotyczące budów programowych w 1944 r. Związek z budową „Riese” realizowaną w tym czasie w sąsiednich Górach Sowich jest oczywisty. Miłośnicy historii niemieckich fabryk zbrojeniowych również znajdą w tej książce rozdział, w którym opisana została działalność noworudzkiego przemysłu na potrzeby niemieckiej armii. Dodatkowo ostatni rozdział poświęcony został wydarzeniom, które rozegrały się w Nowej Rudzie tuż po zakończeniu wojny, gdy do tego miasta zaczęli sprowadzać się Polacy.
Książka została napisana w 95% w oparciu o dokumenty archiwalne, do których dotarłem w efekcie prowadzenia kwerend w archiwach państwowych i prywatnych. Zawiera dużą ilość niepublikowanych wcześniej dokumentów, map niemieckich i zdjęć.
Książkę można nabyć między innymi w Nowej Rudzie w markecie Lewiatan przy ul. Piłsudskiego 22 i w księgarni Millenium.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

17 odpowiedzi na Nowa Ruda II – książka

 1. Mikrob pisze:

  Zapowiada się bardzo ciekawie. A ile ta książka ma stron? wygląda na grubą.

 2. kliper2 pisze:

  Daj znać kiedy już będzie w sklepie.

 3. RUBENGRUBE pisze:

  Ja to już czekam na tą książkę z dużą niecierpliwością od kilku miesięcy. A od kilku tygodni i dni to czas mi stanoł w miejscu. Jak tylko ja przeczytam zdam relacje. Pozdrowienia dla autora książki No i czytelników

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Książka lada dzień będzie dostępna w sprzedaży – wpierw w Nowej Rudzie, a później również w bardziej odległych punktach sprzedażowych. Bardzo jestem ciekawy Twojej opinii po jej przeczytaniu, gdyż jesteś wielkim fachowcem od spraw noworudzkiego górnictwa, a jeden duży rozdział tej książki jest górnictwu poświęcony.

   • RUBENGRUBE pisze:

    Postaram się szybko przeczytać cała książkę i wtedy zdać relacje . Jak sam wiesz ciężko u mnie z czasem ale tak oczekuje twej książki że raczej na przeczytanie jej znajdę czas.

    • Paweł Jeżewski pisze:

     Książkę prawdopodobnie zrelacjonuje również drugi fachowiec od historii górnictwa – znany w środowisku eksploratorów K. Krzyżanowski. Jednak On w przeciwieństwie do Ciebie nie siedzi tak mocno w noworudzkim górnictwie, a raczej zna historię górnictwa w Polsce przekrojowo.
     Bardzo jestem ciekawy Waszych recenzji.

     • RUBENGRUBE pisze:

      Znana mi postac i jak najbardziej szanuje osobe i jej znactwo w gornictwie. ja tylko w naszym terytorium gornictwa czyli regionalnie. nie moge sie rownac wiedza jaka posiada pan K.Krzyzanowski.

     • Paweł Jeżewski pisze:

      Myślę, że o naszym noworudzkim górnictwie wiesz więcej, ale pewności nie mam, bo K.Krzyżanowski z historii górnictwa jest naprawdę b.mocny. Zawsze go namawiam, żeby napisał książkę o budowie „Riese” poprzez pryzmat swojej górniczej wiedzy. W ramach realizacji projektu „Riese” prowadzone były prace górnicze w Górach Sowich na szeroką skalę…. To byłaby bardzo ciekawa książka.

 4. Znaki pisze:

  Dziwne…zalogowałem się bez problemu na stary Login i hasłowręcz niebywałe, czyli coś kombinują Ci od internetów

 5. Mckornik pisze:

  Książka jest już dostępna do kupienia w księgarni „Odkrywcy” https://www.odk.pl/nowa-ruda-w-okresie-ii-wojny-swiatowej,51638.html

 6. RUBENGRUBE pisze:

  Witam. Właśnie jestem po przeczytaniu książki pod tytułem Nowa Ruda w okresie drugiej wojny światowej. Wydanie drugie. Autora P. Jeżewskiego. Po pierwsze, dlaczego sięgnąłem po tę książkę. A no dla tego, bo jestem Noworudzianinem i książka opowiada o mojej miejscowości to, co działo się za czasów drugiej wojny światowej, to co zostało po niej i co stało się z wcześniejszymi mieszkańcami narodowości niemieckiej, jak i po wojennej polskiej narodowości, która się tu osiedliła. Również bardzo oczekiwałem na tę książkę, ponieważ jestem zapalonym historykiem regionalistom zagłębia węglowego noworudzkich kopalń. A w książce pana P. Jeżewskiego jest obszerny rozdział drugi poświęcony kopalni w Nowej Rudzie Neuroder Kochlen und Thonwerke po polsku Noworudzkie zakłady węgla i gliny… Jest tam szczegółowo opisane, jakie zmiany gospodarcze kopalnia prowadziła, jakie problemy finansowe miewała i jak z nich wychodziła. Jakie siły przymusowe roboczej pracy posiadała w jeńcach wojennych i politycznych . W jakich warunkach pracowali, gdzie mieszkali.Co robiły gdzie i w jakim celu w Neurode Nowej Rudzie a dokładniej w Noworudzkiej kopalni. Takie organizacje jak N.S.D.A.P Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników na której czele stal sam Fuhrer Adolf Hitler czy Niemiecka jednostka wojskowa trzeciej rzeszy o nazwie Wermacht.A wszystko to autor książki poprzedza autentycznymi i wiarygodnymi faktami w postaci wszelakich dokumentów map oraz planów. Mało tego niektóre z nich są pierwszy raz publikowane i  nawet dla mnie znawcy kopalni nie znane a zarazem wielka miła niespodzianka. A takich niespodzianek o nowych faktach czytelników tej książki czeka wiele. Nie tylko w temacie samej kopalni, ale w choćby nawet szkoły  Hitler Jugend, wszelakim  przemyśle  i co na tamten okres ważne przemyśle zbrojeniowym  i różnych innych ciekawostek   samego miasta  Neurode.Bardzo ciekawy jest też rozdział ostatni, czyli czwarty okres po wojenny. To ciężkie lata   jak i dla samych wysiedleńców  i  nowo przybyłych. Książkę chciałbym też polecić wszystkim znawcom  śmiem powiedzieć największej trwającej po dzis dzień tajemnicy drugiej wojny światowej. A w szczególności jej końcowych lat. Tematu zwanego RIESE  olbrzym w górach sowich.  W szczególności rozdział trzeci oraz drugi bym polecił. Można dowiedzieć się paru nowych szczegółów, a i wiele można sobie na własny sposób powiązać. To już zostawiam do własnej interpretacji, ale inspiracje do tego jak i fakty są zawarte w tej książce.Osobiście gorąco polecam książkę Nowa Ruda w okresie drugiej wojny światowej  wydanie drugie rozszerzone i uzupełnione autora P. Jeżewskiego. Książka bardzo ciekawa  z dużą ilością ciekawych tematów , ani na chwile nie czułem znudzenia. Jest w niej masa autentycznych tematów poparta faktami w postaci dokumentów, map, planów itp. nawet takich faktów które pojawiły się pierwszy raz. 

  Serdecznie pozdrawiam autora Książki.  Brawo ty i oby tak dalej.  
  Rafal           Rubengruben   

 7. rajtekzks pisze:

  Witam Panie Pawle :)Nigdzie nie moge zakupić Pana książek niestety…. I dlatego piszę tu z nadzieją,że mi Pan pomoże. Czy jest możliwość zakupu książek o Nowej Rudzi i Ludwikowicach? Bardzo mi zależy i bardzo proszę o pomoc.Pozdrawiam serdecznie Bartosz Ralcewicz

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Witam
   Moją najnowszą książkę – Nowa Ruda w okresie II wojny światowej (wyd.II) – można kupić jeszcze w schronisku PTTK „Zygmuntówka”, która znajduje się na soku góry Rymarz nieopodal Przełęczy Jugowskiej a także w Ośrodku CRK Harenda przy ul. Jana Kasprowicza, w Ludwikowicach Kłodzkich. Jeśli chodzi o moje wcześniejsze książki to niestety nie są już chyba nigdzie dostępne. Nakład był duży a mimo to rozszedł się bardzo szybko. Może za kilka lat zrobię wznowione wydanie (zaktualizowane) mojej książki o Ludwikowicach Kłodzkich (okres głównie II wojna światowa).
   Pozdrawiam również.
   ps. Jeśli interesują Pana moje teksty to może Pan również zamówić moje artykuły, które ukazały się w miesięczniku „Odkrywca”. Łącznie ukazało się ich 34 w latach 2018-2023. Wystarczy zadzwonić do Redaktora Naczelnego tego miesięcznika, i zamówić.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.