Ludwikowice Kłodzkie – cykl. artykułów

W sierpniu 2022 r. w miesięczniku „Odkrywca” ruszył cykl moich artykułów o tajemnicach Ludwikowic Kłodzkich. Po raz pierwszy zostaną w nich pokazane unikatowe zdjęcia, do których dotarłem w państwowych i prywatnych archiwach oraz różne pisemne archiwalne dokumenty, które posiadam od dawna, ale nie publikowałem w moich książkach, a jedynie podawałem ich treść powołując się na sygnaturę akt. Będą też takie, które pierwszy raz w ogóle zostaną opublikowane (np. dokumentacja i historia budowy kanałów wodnych i kablowych, budowa kolejki… itd.). W wyniku tego cyklu artykułów upadnie wiele mitów, a dużo spraw niejasnych, stanie się jasne. Podsumowując: po raz kolejny odsłaniam tajemnice Ludwikowic Kłodzkich pokazując fakty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na Ludwikowice Kłodzkie – cykl. artykułów

 1. kliper2 pisze:

  Ten artykuł jak dla mnie bomba. Właśnie takie historie lubię najbardziej. Te informacji które umieściłeś w artykule dla kogoś z okręgu Ludwikowic i osób interesujących się tym tematem są rewelacyjne ,na próżno szukać w necie takich historii. No chyba że gdzieś w niemieckich opracowaniach. Kiedyś probowałem , ale mozolnie mi to szlo i pochłaniało wiele czasu. Czekam z niecierpliwością na następną dawkę .

 2. Mckornik pisze:

  Artykuł pierwsza klasa. Nie masz sobie równych w znajomości historii Ludwikowic Kłodzkich. Brawo! Na kolejną część czekam z niecierpliwością. Ile będzie tych części ?

 3. Paweł Jeżewski pisze:

  W sumie są trzy części tego artykułu. Pierwszą macie już w numerze sierpniowym.
  Bardzo dużą wiedzę o Ludwikowicach Kłodzkich posiada eksplorator, współautor artykułów w Odkrywcy -> Jan Matliński. Posiada on również unikatowe materiały z USA, namawiałem go do ich publikacji w „Odkrywcy”, i z tego co wiem prowadził jakieś rozmowy z Naczelnym, ale nie znam szczegółów. Niestety jak na razie ich nie opublikował.

 4. RUBENGRUBE pisze:

  Dla mnie super bomba. Zawsze od małego mam zaszczepione hihi Ludwikowice a dokładniej przysiółek Mölke . Każdą nowa informacje chętnie wsiąknę jak gąbka wodę. Pozdrawiam

 5. lothar pisze:

  Mam trochę w tym temacie. Email został wysłany. Pozdrawiam i Wszystkiego Naj w Nowym Roku

 6. lothar pisze:

  Chciał bym tylko dodać w ramach ciekawostki że kolej linowa(gondolowa) nie kończyła się tylko na szczycie Włodyki. Są mapy które dają nam trochę inne światło.Jeśli w jakiś sposób można tu wrzucic foto ze swoich zbiorów proszę o podpowiedz jak. Pozdrowionka !

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Wiem, że nie kończyła się tylko na szczycie Włodyki. Opisałem jej przebieg w artykule w „Odkrywcy” [ Nr 9 (286) wrzesień 2022] oraz zamieściłem fragment archiwalnej mapy na której jest ona całościowo zaznaczona (patrz. s. 41, o góry pod archiwalnymi zdjęciami). Niestety póki co tym blogu nie można dodawać zdjęć w komentarzach, choć niebawem taka opcja będzie dostępna.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.