Zagadkowa upadowa

Na temat upadowej „Kazimierz” zlokalizowanej w Luwikowicach Kłodzkich, w pobliżu ulicy kopalnianej, można poczytać w kronikach, w artykułach (m.in. w „Odkrywcy”) i w książkach. Są dostępne również zdjęcia tej upadowej, w internecie. Natomiast na temat upadowej zlokalizowanej około 500 m.b. od upadowej „Kazimierz” w kierunku na Sierpnicę, nie ma prawie żadnych informacji w łatwo dostępnych źródłach. Zauważcie też, że nie ma opublikowanych archiwalnych zdjęć tej upadowej. Powszechnie mówi się, że była to upadowa badawcza. Na pytania: kiedy zaczęto ją drążyć, kto ją drążył, jaką miała długość, powierzchnię i kubaturę, dlaczego zastosowano pełne wypełnienie betonem między obudową ŁP, itd. z pewnością mało kto zna odpowiedzi. Można jeszcze wiele znaków zapytania postawić. Temat jest naprawdę ciekawy i warto się nad nim pochylić.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na Zagadkowa upadowa

 1. kliper2 pisze:

  No ty zapewne już jakąś hipotezę opartą o coś faktycznego pewnie masz. Napisz coś więcej

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Zauważ na lidarze, że ilość urobku, którą wywieziono z tych podziemi a która leży w pobliżu na hałdzie + znaczną część urobku z tych podziemi, który wykorzystano do poszerzenia pobliskiej drogi, świadczy, że te podziemia są tylko trochę mniejsze od tych z upadowej „Kazimierz”. Jest jeszcze coś… ale o tym już na PW, albo podczas spotkania w terenie.

   • Zakonnik pisze:

    No ciekawe ciekawe, tylko co z tego że te podziemia są tylko trochę mniejszej od upadowej „Kazimierz” ???

    • Paweł Jeżewski pisze:

     Ano to, że jakby to była tylko badawcza upadowa, to nie byłoby tam tyle urobku. Ale może istnieje inne wytłumaczenie… 😉

     • Zakonnik pisze:

      Czyli tylko ta ilość urobku się „nie zgadza”.

     • Paweł Jeżewski pisze:

      Nie tylko. Urobek to jedno, ale tam jest coś jeszcze.. rozejrzyj się przy wlocie do tej upadowej, pochodź, poobserwuj co tam jeszcze w okolicy jest.. i sprawdź od kiedy to jest Przeczytaj również ten archiwalny artykuł o upadowej „Kazimierz”, który kiedyś ukazał się w „Odkrywcy” – warto.

 2. RUBENGRUBE pisze:

  Dziwnym faktem jest to iż kubatura urobku jest nieco mniejsza niż w upadowej Kaźimierz. Co staje się niezrozumiale dla sztolni badawczej. Mało tego że jak na sztolnie badawcza jest sporych rozmiarów to jeszcze jest w żelbecie. Podkreślę raz jeszcze sztolnia badawcza,poszukiwawcza nie wydobywczo transportowa w ktorej cenne złoża sa eksploatowane. Takie sztolnie z reguły są stosunkowo krótkie i są przeważnie wyrobiska ich zabezpieczane obudowa drewniana bądź metalowo drewniana z siatkami ochronymi strop a nie zelbetem który by miał minimum służyć na długoletnie eksploatowanie sztolni w cenę złoża i to według mnie jest ciekawa zagadka.

  • Paweł Jeżewski pisze:

   Dlatego uważam, że tam musiało prowadzone być wydobycie – eksploatacja złoża. Tylko dziwnym trafem nie ma zdjęć archiwalnych tej upadowej, milczą o niej kroniki KWK „Nowa Ruda” (od 1960 r. upadowa „Kazimierz” przeszła na własność KWK „Nowa Ruda”). No i to co tam jest poniżej, na co zwróciłeś uwagę… wiesz o co chodzi, ale nie chcę o tym pisać publicznie.

 3. Mckornik pisze:

  Temat ciekawy. Nie ma o tej zagadkowej badawczej nic a nic, zwłaszcza w internecie. Teraz jak poruszyliście temat publicznie to pewno za jakiś czas pokaże się kretyński filmik o upadowej Kazimierz i tej badawczej, na youtube, bo tam jeszcze nikt nie kręcił głupa haha.

 4. Znaki pisze:

  Panie MCKornik mam nadzieję,iż przyjdzie taki czas ,że mocno się Pan zdziwisz…Kiedy „śmieszny”jutuber otworzy Wam oczy….pozdrawiam

 5. Paweł Jeżewski pisze:

  Ha, Andrzej ! 🙂 Myślałem, że gdzieś zaginąłeś na dobre w tych krzakach, po których się kręcisz z drutami i kamerka. A jednak się odnalazłeś. ;-):D

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.