Nowości o „Riese” – cz.1.

Zgodnie z moją zapowiedzią, w miesięczniku „Odkrywca” [luty 2023 r.] opublikowany został nowatorki artykuł mojego autorstwa – część pierwsza. Artykuł ten dotyczy budowy „Riese” i oparty jest na nigdy wcześniej niepublikowanych niemieckich dokumentach archiwalnych i badaniach terenowych. Jest to artykuł dwuczęściowy. Obie części tego artykułu są według mnie bardzo intrygujące i ciekawe, a zwłaszcza część druga, w której pokazane są niemieckie dokumenty, z których wynika, że pod koniec 1944 r. w kompleksie Gontowa prace górnicze prowadzone były w szalonym tempie. Ciekawy jestem Waszych opinii po przeczytaniu tego artykułu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na Nowości o „Riese” – cz.1.

  1. Zakonnik pisze:

    Artykuł przeczytałem w e-wydaniu. Petarda! Nowości o „Riese” to już Twoja wizytówka Pawle. Tak trzymaj. Czekam na część druga.

  2. lothar pisze:

    Poproszę o bezpośredni link bo nie mogę znaleźć.

  3. Mckornik pisze:

    Extra artykuł. Czekam niecierpliwie na część druga.

  4. WW pisze:

    Cześć Pawle,
    świetny artykuł. Widać Twoje solidne przygotowanie, włożoną pracę, bez wymysłów i domysłów. Wyrobiłeś sobie markę i można być pewnym, że jak już coś wydajesz to ma to wartość.
    Jak wszyscy – czekam na cz. II.
    Pozdrawiam serdecznie Ciebie i wszystkich czytelników Twojego bloga,
    Witek

    • Paweł Jeżewski pisze:

      Część. Dzięki serdeczne, pozdrawiam Ciebie również.

    • RUBENGRUBE pisze:

      Również czekam na na część druga.

      Oraz dziękuję za pozdrowienia od czytelnika tego bloga WW (Witek). I wzajemnie .

      • Paweł Jeżewski pisze:

        Część druga jest o tyle mocniejsza (według mnie) od części pierwszej, że pokazalem w niej dwa niepublikowane wcześniej niemieckie dokumenty archiwalne, do których dotarłem, świadczące o tym, ze pod koniec 1944 r. drążono podziemia w Gontowej w tempie ponadnormatywnym. Hitler nie odpuszczał, rządal by jego FHQu w Górach Sowich jak najszybciej została ukończona. Podpisanie umowy o dzierżawę dwóch małych lokomotywek i 60 wagoników w styczniu 1945 r przez firmę G. Dubener o czym mowa w części pierwszej artykułu też daje do myślenia… Ciekawy jestem co na to teraz powie analityk Krwi bo na pewno przeczytał mój artykuł cześć pierwsza.

  5. Mckornik pisze:

    Krwi nie będzie miał uwag bo artykuł jest przełomowy. Tak w ogóle wszystkie Twoje artykuły były nowatorskie i wnosiły dużo nowości do tematu.

  6. Paweł Jeżewski pisze:

    Dzięki za pozytywną opinię. „Krwi” to mocny analityk a przyznam, że ta sprawa z torem 750 mm, lokomotywkami i wagonikami była dla mnie wyzwaniem. Na szczęście udało mi się ta zagadkę rozwiązać dzięki badaniom terenowym i archiwalnym.

  7. krwi pisze:

    Cześć, niestety nie czytałem jeszcze Twoich ostatnich artykułów, bo ostatnio jestem mocno zawalony, ale obiecuję nadrobić w najbliższym czasie. Gratuluję, że ciągle masz zapał to drążenia tematu i poszerzasz wiedzę o Riese.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.